Aktualności

Skład ekipy CCC Polsat Polkowice na Tour du Limousin

Już jutro, (20.08.br.), ekipa kolarska CCC Polsat Polkowice rozpoczyna ściganie we francuskiej etapówce Tour du Limousin.

Wyścig Tour du Limousin organizowany jest nieprzerwanie od 1968 roku a w roku bieżącym będzie to jego 46 edycja. Rozgrywany jest we Francji, w regionie Limousin, gdzie na kolarzy czekają bardzo malownicze trasy z licznymi wzniesieniami o sztywnych podjazdach, które mogą dać się mocno we znaki kolarzom. Wyścig składa się z czterech etapów i należy do cyklu UCI Europe Tour, z najwyższą kategorią – 2.HC.

Program wyścigu:

20.08. (wtorek) Limoges – Rochechouart – 168 km;

21.08. (środa) Rochechouart – Ambazac – 185,7 km;

22.08. (czwartek) Ussac – Chamboulive – 182,9 km;

23.08. (piątek) Bourganeuf – Limoges – 178,8 km;

Pierwszy z etapów jest etapem stosunkowo płaskim, niemniej jednak na jego znajduje się kilka niegroźnych podjazdów na których zlokalizowano trzy górskie premie kategorii trzeciej i drugiej. Etap ze wskazaniem dla sprinterów.

Drugi etap należy do najdłuższych i ma na swej trasie nieco większe wzniesienia z trzema premiami górskimi (w tym dwie kategorii drugiej). Na 101 kilometrze trasy kolarze będą pokonywać dość trudny podjazd pod Coast Lailloux kat. 2 (3,6 km ze średnim nachyleniem 6,3%). Ponieważ po pokonaniu górskiej premii do mety pozostanie jeszcze ponad 80 kilometrów, również etap może paść łupem sprinterów.

Etap trzeci wyścigu prowadzi również po bardzo mocno pagórkowatym terenie a w jego końcówce znajduje się 1,5 kilometrowy, sztywny podjazd pod Cote des Costes z nachyleniem 11,5 %. Ten etap zapowiada się jako rozstrzygający o losach całego wyścigu.

Ostatni, czwarty etap wyścigu, to kolejny odcinek stosunkowo płaski z niewielkimi wzniesieniami na trasie. Na tym etapie nie nastąpią zasadnicze zmiany w klasyfikacji wyścigu a o zwycięstwo etapowe powalczą zapewne sprinterzy.

W sezonie 2012 zwycięstwo w wyścigu odniósł Japończyk ścigający się w barwach ekipy Europcar, Yukiya Arashiro.

W 46 edycji wyścigu Tour du Limousin, ekipa CCC Polsat Polkowice pod kierownictwem dyrektora sportowego Roberta Krajewskiego wystąpi w składzie: Piotr Gawroński, Tomasz Kiendyś, Adrian Kurek, Jarosław Marycz, Nikolay Mihaylov, Jacek Morajko i Grzegorz Stępniak.

W długiej historii wyścigu jest również akcent polski, bowiem w 1974 roku, kiedy mogli startować w nim również amatorzy, zwycięstwo odniósł Ryszard Szurkowski.