Aktualności

„Ślężański Mnich” inauguruje kolarską BGŻ ProLigę 2012.

Niedzielny (1.04) wyścig „Ślężański Mnich” w Sobótce tradycyjnie rozpocznie kolarskie sezon w Polsce, inaugurując jednocześnie rywalizację w prestiżowej BGŻ ProLidze.

Na trasie w okolicach Sobótki kolarze ścigać się będą już po raz 21. Jak co roku na starcie głównego wyścigu (120 km) pojawią się wszyscy liczący się w elicie zawodnicy, a w programie tego wiosennego kolarskiego święta znalazły się również wyścigi kategorii juniorskich, młodzieżowych i rywalizacja pań.

Nie zabraknie w Sobótce ubiegłorocznego triumfatora, a jednocześnie zwycięzcy BGŻ ProLigi 2011 Łukasza Bodnara, reprezentującego w tym sezonie zawodową grupę BGŻ Team. W komplecie stawią się na starcie zarówno ekipa Bodnara jak i zespoły BDC Marcpol oraz CCC Polkowice, co zapowiada interesującą walkę o zwycięstwo i koszulkę lidera BGŻ ProLigi.

Ekipa CCC Polsat Polkowice w Dzierżoniowie i w Sobótce na „Ślężańskim Mnichu” wystąpi w składzie: Dariusz Batek, Piotr Gawroński, Paweł Charucki, Adrian Honkisz, Nikolay Mihaylov, Tomasz Kiendyś, Grzegorz Stępniak, Bartłomiej Matysiak, Łukasz Owsian, Marek Rutkiewicz, Mateusz Taciak.

O punkty w BGŻ Prolidze od 1 kwietnia do 6 października

Wzorem poprzednich sezonów do klasyfikacji BGŻ ProLigi zaliczane będą wyniki szosowych wyścigów kolarskich dla elity (seniorów), zgłoszone przez organizatorów do UCI (Międzynarodowej Unii Kolarskiej), a więc spełniające wszelkie wymogi związane z organizacją i poziomem sportowym. W rywalizacji biorą udział tylko polscy kolarze, z których najlepsi zdobywają w każdym wyścigu punkty. Po każdym wyścigu BGŻ ProLigi obliczana jest bieżąca klasyfikacja, a kolarz mający najwięcej punktów otrzymuje koszulkę lidera BGŻ ProLigi. Pomysłodawcą i organizatorem ProLigi jest Stowarzyszenie Sympatyków Zawodowych Grup Kolarskich, a sponsorem tytularnym Bank BGŻ.

Do klasyfikacji BGŻ Proligi zaliczanych jest 15 wyścigów uwzględnionych w kalendarzu UCI (jednodniowych oraz etapowych), w tym mistrzostwa Polski elity w jeździe indywidualnej na czas oraz ze startu wspólnego. W 2012 roku do cyklu, z uwagi na ich istotną rolę w polskim kolarstwie, włączone zostały ze statusem „dzikiej karty” wyścigi „Ślężański Mnich” w Sobótce, Bałtyk – Karkonosze, Memoriał J.Grundmana i J.Wizowskiego i Memoriał Stanisława Kirpszy.

W kalendarzu BGŻ ProLigi wyróżnione zostały imprezy z pierwszą kategorią UCI (2.1 lub 1.1), czyli wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich i Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Otrzymały one wyżej punktowaną kategorię Super, do której zaliczane są także Mistrzostwa Polski elity ze startu wspólnego.

Wyścigi kolarskiej BGŻ ProLigi w 2012 r.

1. Ślężański Mnich Sobótka 1.04
2. Memoriał Andrzeja Trochanowskiego Baboszewo 1.05
3. Szlakiem Grodów Piastowskich trasa, 03-06.05 SUPER
4. Małopolski Wyścig Górski trasa, 09-12.05
5. Bałtyk-Karkonosze Tour trasa, 20-26.05
6. Memoriał J.Grundmana i J.Wizowskiego Grębocice 16-17.06
7. Mistrzostwa Polski – jazda na czas Jędrzejów, 21.06
8. Mistrzostwa Polski – start wspólny Jędrzejów, 24.06 SUPER
9. Wyścig Solidarnosci i Olimpijczyków trasa, 04-08.07 SUPER
10. Wyścig Dookoła Mazowsza trasa, 23-27.07
11. Memoriał Henryka Łasaka Sucha Beskidzka, 11.08
12. Puchar Uzdrowisk Karpackich Iwonicz Zdrój, 12.08
13. Puchar MON Płock, 18.08
14. Górskie Mistrzostwa Podgórzyn, 26.08
15. Memoriał Stanisława Kirpszy Sokółka, 06.10

W klasyfikacji indywidualnej uwzględniani są wszyscy kolarze, którzy zdobyli punkty w wyścigu BGŻ ProLigi lub podczas Mistrzostw Polski elity w jeździe na czas i ze startu wspólnego. Punktacja i aktualne klasyfikacje będą publikowane po każdym wyścigu na stronie internetowej ProLigi www.bgzproliga.pl.

Dla trzech najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej BGŻ ProLigi przewidziane są następujące nagrody: 15.000, 10.000 i 5.000 tysięcy złotych.

 

żródło: bgzproliga.pl