Aktualności

Spokojny początek Tour of Turkey dla „pomarańczowych”

Pierwszy etap Tour of Turkey zakończył się finiszem z dużej grupy, a jadąca bez typowych sprinterów ekipa CCC Sprandi Polkowice przyjechała na metę w peletonie. Wygrał Mark Cavendish (Etixx-Quick Step) i został pierwszym liderem wyścigu.

Założenie było takie, by próbować załapać się do ucieczki, tylko jeśli będzie ona wystarczająco duża. Nie było sensu angażować się w niewielki odjazd, bo od początku było wiadomo, że sprinterzy nie pozwolą na dojechanie grupce do mety. Mogliśmy dziś zatem spokojnie wejść w wyścig. Był to tradycyjny, sprinterski odcinek i niewiele działo się na trasie. Można powiedzieć, że dla nas był to etap „na zero”. Staraliśmy się ochraniać Davide Rebellina od wiatru i bezpiecznie, bez strat ukończyć rywalizację – powiedział po etapie Tomasz Kiendyś.

51.edycja Tour of Turkey została zainaugurowana etapem sprinterskim wokół miasta Alanya. Liczył on 145 kilometrów i zawierał trzy premie –górską, lotną i charakterystyczną dla tureckiej imprezy, premię Beauties of Turkey.

O punkty na nich pojechało walczyć 5 zawodników – Alessandro Tonelli (Bardiani-CSF), Mario Faria Da Costa (Lampre-Merida), Louis Mas Bonet (Caja Rural- Seguros), Adam Phelan (Drapac) i Federic Zurlo (UnitedHealthcare), którzy zaangażowali się w ucieczkę dnia. CCC Sprandi Polkowice rozpoczęło zmagania spokojnie, nie wkładając w próbę oderwania się od peletonu maksymalnego wysiłku.

Grupka powoli powiększała przewagę (w połowie zmagań wynosiła ona 3:15), ale ekipy sprinterskie cały czas kontrolowały sytuację. Nie chciały one stracić okazji do walki o etapowy triumf po masowym sprincie.

Ucieczka została skasowana 19 kilometrów przed metą. Tempo w grupie zasadniczej nie pozwalało nikomu na żaden odjazd i zgodnie z oczekiwaniami, zwycięzca został wyłoniony po pojedynku sprinterów.

W nim najszybszy był Mark Cavendish (Etixx-Quick Step), który idealnie wykończył rozprowadzenie swoich kolegów z grupy. Pokonał on Caleba Ewana (Orica GreenEdge) i Nicola Ruffoniego (Bardiani-CSF). Zawodnicy CCC Sprandi Polkowice nie uczestniczyli w bezpośredniej walce o triumf i ukończyli zmagania w grupie zasadniczej. Najwyższe miejsce zajął Tomasz Kiendyś – 35.

Jutrzejszy etap z Alanyii do Antalyii ma podobny, płaski profil i również w głównych rolach powinni być szybcy kolarze.

Wyniki 1. etapu Tour of Turkey, Alanya-Alanya, 145km

1. Mark Cavendish (Etixx-Quick Step)

2. Caleb Ewan (Orica GreenEdge)

3. Nicola Ruffoni (Bardiani-CSF)

35. Tomasz Kiendyś (CCC Sprandi Polkowice)

61. Stefan Schumacher (CCC Sprandi Polkowice)

69. Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice)

84. Davide Rebellin (CCC Sprandi Polkowice)

94. Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice)

111. Adrian Honkisz (CCC Sprandi Polkowice)

120. Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice)