Aktualności

Startem w Sobótce rusza kolarska BGŻ ProLiga 2011.

W najbliższą niedzielę (03.04.br) wyścigiem Ślężański Mnich w Sobótce, otwierającym sezon kolarski w Polsce, rusza kolarska ProLiga 2011, cykl najważniejszych wyścigów szosowych w Polsce. Trzynaście wyścigów wejdzie w skład kolarskiej BGŻ ProLigi 2011. Rywalizacja w BGŻ ProLidze zakończy się wyścigiem Szlakiem Walk Majora Hubala zaplanowanym na dni 1-4 września.

W tegorocznym cyklu BGŻ ProLiga organizatorzy wprowadzili kilka zmian. Rywalizacja, która toczyć się będzie wyłącznie w klasyfikacji indywidualnej elity obejmie 12 wyścigów jednodniowych i etapowych uwzględnionych w kalendarzu UCI w tym mistrzostwa Polski elity w jeździe indywidualnej na czas i ze startu wspólnego. Ze względu na istotną rolę w polskim kolarstwie decyzją organizatorów do rywalizacji włączony został trzynasty wyścig „Ślężański Mnich” w Sobótce, który już w najbliższą niedzielę wyłoni pierwszego lidera cyklu. Trzem wyścigom z kalendarza BGŻ ProLigi przyznano kategorię SUPER. Podczas wyścigów Szlakiem Grodów Piastowskich, Solidarności i Olimpijczyków oraz Mistrzostw Polski elity ze startu wspólnego, kolarze będą mogli zdobyć więcej punktów.

W sezonie 2011 w rywalizacji BGŻ ProLigi udział wezmą wszyscy polscy zawodnicy, nie tylko kolarze grup zawodowych, z których najlepsi zdobędą punkty do klasyfikacji BGŻ ProLigi. Po każdym z wyścigów na podstawie zdobytych punktów obliczana będzie bieżąca klasyfikacja i wyłoniony zostanie lider BGŻ ProLigi, który podczas dekoracji otrzyma specjalną koszulkę.

We wtorki po zakończeniu każdego z wyścigów zaplanowano półgodzinne relacje w stacji TVP Sport, ponadto pojawią się newsy w programach informacyjnych i sportowych TVP. Program relacji z poszczególnych wyścigów opublikowany zostanie na stronie internetowej www.proliga.pl. Ponadto po każdym wyścigu na portalu Youtube będą prezentowane filmiki pokazujące kolarstwo trochę z boku, z humorem. Patronem i ekspertem BGŻ ProLigi będzie mistrz świata z Barcelony, wielokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju Ryszard Szurkowski
koszulki liderów wyprodukuje firma Danielo Daniela Chądzyńskiego.

Pomysłodawcą i organizatorem Proligi jest Stowarzyszenie Sympatyków Zawodowych Grup Kolarskich, reprezentowane przez prezesa Tomasza Jarońskiego. Celem BGŻ-Proligi jest podniesienie rangi kolarstwa zawodowego w Polsce oraz popularyzacja kolarstwa w mediach. Więcej informacji na temat BGŻ Pro-Ligii 2011 znajduje się na stronie internetowej cyklu www.proliga.pl.

Wyścigi kolarskiej BGŻ ProLigi w 2011 r.

1. Ślężański Mnich Sobótka 3.04
2. Memoriał Andrzeja Trochanowskiego Warszawa 1.05
3. Szlakiem Grodów Piastowskich Dolny Śląsk 6-8.05 SUPER
4. Małopolski Wyścig Górski Kraków 16-18.06
5. Mistrzostwa Polski – jazda na czas Złotoryja 23.06

6. Mistrzostwa Polski – start wspólny Złotoryja 26.06 SUPER

7. Wyścig Olimpijczyków i Solidarności Łódź 29.06 – 03.07 SUPER
8. Wyścig Dookoła Mazowsza Warszawa 26 -30.07
9. Memoriał Henryka Łasaka Sucha Beskidzka 13.08
10. Puchar Uzdrowisk Karpackich Iwonicz Zdrój 14.08
11. Cud nad Wisła Warszawa 15.08
12. Puchar MON Warszawa 20.08
13. Szlakiem Majora Hubala Końskie 01-04.09