Aktualności

Startuje Pomerania Tour.

W najbliższy weekend na Pomorze zawita pełen barw kolarski peleton, a w nim najlepsi polscy zawodnicy. Pomerania Tour będzie bowiem ostatecznym sprawdzianem ich formy przed ogłoszeniem przez selekcjonera Piotra Wadeckiego składu naszej narodowej reprezentacji na 67. Tour de Pologne.

W tym roku Pomerania Tour składać się będzie z dwóch części. Pierwszą stanowić będzie V Uliczne Kryterium Kolarskie o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska, które rozegrane zostanie w sobotę o 18:30, zaś druga to 160-kilometrowy wyścig klasyczny wiodący wokół Kartuz.

Uliczne kryterium jest zawsze sporą atrakcją dla zgromadzonych wzdłuż trasy kibiców. Z uwagi na to, że peleton wielokrotnie pokonywać będzie wyznaczoną częściowo na gdańskiej starówce rundę, fani kolarstwa – i nie tylko – będą mogli dopingować ich niemalże przez cały czas. Start i meta 40-kilometrowego kryterium, na dystans którego składa się 30 okrążeń, wyznaczona została przy fontannie Neptuna na zabytkowym Długim Targu.

Po raz piąty już Gdańsk jest gospodarzem tej niezwykle widowiskowej imprezy, która w tym roku zaliczana jest także do cyklu BDC Korona Miast. Przypomnijmy, że w rozgrywanym przed kilkoma dniami Kryterium o Puchar Gminy Czernica w Chrząstawie Małej najlepszy okazał się Łukasz Bodnar z ekipy CCC Polsat Polkowice. Trudno będzie mu jednak powtórzyć ten sukces w Gdańsku, gdzie wszyscy zawodnicy będą z pewnością dużo bardziej zmotywowani do walki. A wszystko z powodu ostatecznej selekcji do narodowej kadry na zbliżający się Tour de Pologne. To właśnie po wyścigu Pomerania Tour ogłoszone zostaną oficjalne nazwiska ósemki kolarzy, którzy od 1 do 7 sierpnia staną w szranki z przedstawicielami 22 zagranicznych drużyn w walce o zwycięstwo w protourowym wyścigu Dookoła Polski.

Drugiego dnia Pomerania Tour zawodnikom reprezentującym nie tylko najlepsze polskie ekipy kolarskie, ale także drużyny z Niemiec, Austrii, Czech i Ukrainy, przyjdzie pokonać około 165-kilometrową trasę, która rozpocznie się i zakończy w Kartuzach. Klasyk wokół Kartuz jest zaliczany do klasyfikacji kolarskiej Pro Ligi Arkus&Romet 2010.

Podczas tegorocznej Pomeranii kolarze walczyć będą o zwycięstwo w czterech klasyfikacjach, z których najważniejszą jest oczywiście klasyfikacja generalna Mróz S.A.. Ponadto wyłonieni zostaną także triumfatorzy klasyfikacji górskiej (Active Jet), klasyfikacji najaktywniejszych (CCC) oraz klasyfikacji młodzieżowej (Bank BGŻ).

Na starcie wyścigu ekipa CCC Polsat Polkowice stanie w 10-osobowym składzie: Krzysztof Jeżowski, Tomasz Lisowicz, Jarosław Rębiewski, Tomasz Kiendyś, Łukasz Bodnar, Bartłomiej Matysiak, Tomasz Marczyński, Adam Sznitko, Sylwester Janiszewski i Tomasz Repiński.

Nie zabraknie również innych znakomitych polskich kolarzy – pojawią się Jacek Morajko i Mariusz Witecki, a więc złoty i srebrny medalista Mistrzostw Polski z Kielc, będzie także Marek Rutkiewicz (wszyscy trzej Mróz Active Jet), który za dwa tygodnie zamierza walczyć o zwycięstwo w Tour de Pologne. W szranki stanie także jeden z najbardziej doświadczonych polskich zawodowców Dariusz Baranowski (Weltour Romet Dębica).

PROGRAM POMERANIA TOUR 2010:

24 lipca 2010 (sobota), godz. 18:30 – V Kryterium Uliczne o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska
25 lipca 2010 (NIEDZIELA), godz. 11:00 – Wyścig Klasyczny Kartuzy-Kartuzy

Relację telewizyjną na żywo z sobotniego kryterium (od godziny 19:00) przeprowadzi TVP Sport.

źródło: pro-cycling.pl