Stephen Cummings zwycięzcą Tour Méditerranéen. Rebellin 14-ty

Jean-Christophe Peraud (AG2R) wygrał 5.etap z podjazdem pod Mont-Faron. Davide Rebellin finiszował na 11.miejscu. W klasyfikacji końcowej wyścigu Tour Méditerranéen triumfował Stephen Cummings.

Ostatniego dnia rywalizacji podczas wyścigu Tour Méditerranéen (kat.2.1) kolarze mieli do pokonania trasę długości 192,7 kilometrów która prowadziła z Bandol do Toulon. Był to najtrudniejszy z pięciu etapów francuskiej etapówki, gdyż na jego dość długiej trasie usytuowano trzy górskie premie a profil całej trasy był mocno pagórkowaty. Najtrudniejszym momentem etapu był finałowy 5,5 kilometrowy podjazd na metę umiejscowioną na Mont-Faron z max. nachyleniem 9%.

Profil trasy 5.etapu.

Do ucieczki dnia która została uformowana tuż po stracie peletonu zabrało się czterech kolarzy. Byli to: Omar Fraile (Caja Rural), Rudy Kowalski (Roubaix Lille Métropôle), Mark Christian (Raleigh) i Tom Dernies (Wallonie – Bruxelles). Po dwóch godzinach jazdy, gdzie średnia prędkość przejazdu wynosiła 38 km/godz., uciekająca czwórka uzyskała przewagę wynoszącą prawie 5 minut. Była to największa przewaga uciekinierów, bowiem ekipa lidera BMC Racing przejęła kontrole nad peletonem nie dopuszczając by przewaga się zwiększała. Z każdym kilometrem przewaga uciekającej czwórki stopniowo malała. Na 25 kilometrów do mety przewaga wynosiła poniżej 2 minut.

Dzięki wydatnej pracy ekipy BMC Racing, tuż przed rozpoczęciem finałowego podjazdu pod Mont Faron, peleton jechał już razem a na czele peletonu pojawili się kolarze walczący o klasyfikacje generalną m.in. lider wyścigu  Stephen Cummings (BMC Racing). Na wysokiej pozycji w czole peletonu wspinaczkę rozpoczął również Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice).

Na pierwszych kilometrach podjazdu zaatakowała grupka kolarzy z której na kilkanaście sekund odskoczył Eduardo Sepulveda (Bretange). Za nim podążała grupa kolarzy w której jechał lider wyścigu, Stephen Camminga. Na ostatnich dwóch kilometrach do mety zaatakował Jean-Christophe Peraud (AG2R La Mondiale) za którym podążył Cammings.

Jako pierwszy linię mety na Mont Faron przejechał ubiegłoroczny zwycięzca tego etapu, Jean-Christophe Peraud. Pokonał Eduardo Sepulvedę (Bretange) i Stefana Denifla (IAM Cycling).

Jako czwarty na metę dojechał Stephen Cummings (BMC Racing), który zachował pozycję lidera i został zwycięzca wyścigu.

Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice) finiszował na wysokim 11.miejscu.