Aktualności

Szlakiem Walk Majora Hubala: Paterski wygrywa na Świętym Krzyżu

Po wczorajszym triumfie w kryterium,  Maciej Paterski sięgnął po kolejną wygraną w Wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala, zwyciężając na „królewskim” etapie.

Info: Etap 1, 1 czerwca, Skarżysko Kamienna – Święty Krzyż, 188km

Trasa: górzysta (5 premii górskich 2.kategorii i jedna 1.kategorii tuż przed metą)

w1-1024x549

Przebieg zmagań

Początkowy odcinek był bardzo szybki i obfitował w próby odjazdu. W końcu po ok. 40 kilometrach odjechała czwórka kolarzy, a wśród nich był Patryk Stosz. Zawodnik CCC Sprandi Polkowice walczył na czele w towarzystwie Jiri Polnickiego (Czechy), Pete’a Williamsa (One Pro) i Vitaliy’a Butsa (Kolss), uzyskując ponad 3 minuty przewagi.

Po ponad 60 kilometrach ucieczka się rozsypała – odpadł Williams, a zaatakował Buts. Później jednak czołowa trójka się zjechała i wspólnie próbowała odeprzeć pogoń grupy. Ich starania zakończyły się ok. 50km przed metą, gdy zostali doścignięci przez zredukowany peleton. Chwilę po tym, kolejny z kolarzy CCC Sprandi Polkowice ruszył do przodu. Tym razem był to Marcin Mrożek. Zaatakował on samotnie, odjeżdżając na prawie minutę.

Jego próba została skasowana przez mocno zredukowany peleton, 11km przed końcem. Chwilę potem, u podnóża finałowego wzniesienia, spotkała go jeszcze bardziej nieprzyjemna sytuacja. Niefortunnie upadł i został odwieziony do szpitala z podejrzeniem kontuzji obojczyka.

Na ostatni podjazd pod Święty Krzyż wjechała 19-osobowa czołówka, a w niej trzech „pomarańczowych” – Łukasz Owsian, Piotr Brożyna i Maciej Paterski. Ostatni z nich nie czekał na finiszowe metry i postanowił zaatakować wcześniej. Nikt nie był w stanie odpowiedzieć na jego przyspieszenie i „Patera” mógł świętować drugie zwycięstwo z rzędu, po triumfie w środowym kryterium. Drugi na „kresce” zameldował się Marek Rutkiewicz (Wibatech 7r Fuji), a trzeci był Adam Stachowiak (Voster Uniwheels).

Maciej Paterski zachował koszulkę lidera klasyfikacji generalnej i przystąpi w niej do jutrzejszego, 2.etapu, 14-kilometrowej jazdy na czas.

Wyniki