Szymon Sajnok mistrzem świata w omnium!

Szymon Sajnok, zawodnik CCC Sprandi Polkowice, zdobył w holenderskim Apendoorn tytuł torowego mistrza świata w konkurencji omnium.

Dla 20-letniego kolarza nie był to pierwszy wielki sukces odniesiony w kolarstwie torowym. Przystąpił do światowego czempionatu z dwoma zwycięstwami w Pucharze Świata w omnium na koncie, które wywalczył w sezonie 2016/2017. W ubiegłym sezonie dwukrotnie plasował się też na drugim miejscu.

Złoty medal był o tyle cenny, gdyż na ubiegłorocznych mistrzostwach globu dwukrotnie upadł i stracił wtedy szanse na dobre wynik. To doświadczenie zadziałało na niego tylko motywująco, podniósł się po tej porażce i wrócił jeszcze silniejszy.

Szymon Sajnok pochodzi z Kartuz i tam mieszka do dziś. Zaczynał swoją przygodę z kolarstwem w klubie GKS Cartusia Kartuzy, u trenera Franciszka Ilisińskiego. Początkowo ścigał się na rowerze MTB i na nim odnosił pierwsze sukcesy, ale później trenował także inne odmiany sportu rowerowego – przełaj, szosę i tor. Jako junior młodszy zdobył medal EYOF (Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy) oraz dostał nagrodę PKOl Eugeniusza Pietrasika dla najzdolniejszego polskiego zawodnika młodego pokolenia. W starszych kategoriach również regularnie stawał na podium mistrzostw Polski (m.in. złoto w jeździe na czas juniorów). W sezonie 2017 został m.in. wicemistrzem kraju w jeździe indywidualnej na czas w kategorii do lat 23, przegrywając jedynie z zawodnikiem CCC Sprandi Polkowice, Piotrem Brożyną. W tym samym roku wygrał także prolog wyścigu Tour de Kumano.

Dołączył do polkowickiego zespołu przed sezonem 2018 i razem z innymi kolarzami młodego pokolenia, takimi jak Alan Banaszek, Piotr Brożyna, Michał Paluta, czy Kamil Małecki będzie tworzył przyszłość polskiego kolarstwa.

Szymon Sajnok studiuje wychowanie fizyczne na Wyższej Szkole Kultury Fizycznej i Turystyki w Lubiczu. Interesuje się tzw. street art oraz podróżami.