Aktualności

TdP: Hutarowicz wygrywa w Bydgoszczy, Paterski w ucieczce dnia

Jauheni Hutarowicz z ekipy AG2R wygrał w Bydgoszczy 1. etap 71. Tour de Pologne i zdobył żółtą koszulkę lidera. Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice) finiszował na 11.miejscu.

71. Tour de Pologne rozpoczął się pod historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Sygnał do startu honorowego dał były prezydent RP Lech Wałęsa, który wcześniej wraz z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem i dyrektorem wyścigu Czesławem Langiem złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar grudnia 1970 roku. W imieniu kolarzy uczynił to Majka. Zawody nieprzypadkowo rozpoczęły się w miejscu narodzin NSZZ „Solidarność”. W ten sposób Tour de Pologne wpisał się w obchody 25-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów, które zapoczątkowały zmiany ustrojowe w Europie Środkowo-Wschodniej.

Profil trasy 1.etapu wyscigu Tour de Pologne (www.tourdepologne.pl)

 

Już na pierwszym kilometrze długiego etapu do Bydgoszczy (226 km) zawiązała się ucieczka. W pięcioosobowej grupie znaleźli się Kamil Gradek z reprezentacji Polski i Maciej Paterski z CCC Polsat Polkowice, a ponadto Austriak Matthias Krizek, Francuz Jimmy Engoulvent i Rosjanin Anton Worobiow. Ich przewaga systematycznie rosła, dochodząc w okolicach Kwidzyna (80 km) do blisko 15 minut. Do mety pozostawało jeszcze ponad 140 km. Kolarzom coraz bardziej dawał się we znaki 35-stopniowy upał i silny boczny wiatr. Najgorsze miało jednak dopiero nastąpić. Za Unisławiem na uciekających spadł grad, na szosie pojawiły się połamane gałęzie drzew, w jednym miejscu nawet całe drzewo, a wiatr mocno utrudniał im jazdę. W tym samym czasie peleton jechał jeszcze w znośnych warunkach, szybko odrabiając straty. Po chwilowym kryzysie, gdy rozsypała się czołowa grupa, pięciu liderów ponownie jechało razem, ale z przewagą wynoszącą 5.30 min. Dystans wzrósł wskutek kraks w peletonie, ale potem zaczął się kurczyć i prowadzący wjechali na rundy w Bydgoszczy z zapasem 2.20 min.

Na 20 km przed metą do dramatycznej sytuacji doszło w czołówce: na śliskim zakręcie wszyscy pokotem padli na szosę. Najszybciej pozbierał się Paterski. Przez kilka kilometrów jechał sam, wygrywając jedyną premię górską na trasie etapu, później z Krizkiem i Engoulventem, i w końcówce znów zerwał się do samotnego ataku. Jadący ostrożnie po mokrej szosie peleton dogonił go dopiero 1,7 km przed metą.

Ostatecznie najszybszy na mecie był Jauheni Hutarowicz (Ag2r La Mondiale). Białorusin pokonał Romana Maikina (RusVelo) oraz Manuele Moriego (Lampre-Merida).

Liderem wyscigu został zwyciężca 1.etapu, Jauheni Hutarowicz i do jutrzejszego etapu wystartuje w żółtej koszulce Skandii.

Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice) zdobył punkty na jedynej górskiej premii i został liderem klasyfikacji górskiej. Ponadto przewodzi w klasyfikacji Najlepszy Polak.

 

Wyniki 1. etapu, Gdańsk – Bydgoszcz (226 km):

1. Yauheni Hutarovich (AG2R La Mondiale) 5:47:50

2. Roman Maikin (RusVelo)

3. Manuele Mori (Lampre-Merida)

11. Grzegorz Stępniak

20. Bartłomiej Matysiak

26. Marek Rutkiewicz

32. Tomasz Marczyński

35. Maciej Paterski

48. Davide Rebellin

64. Branislau Samoilau

80. Mateusz Taciak

 

źródło: PAP + własne