Aktualności

TdP: Kittel zwycięzcą, Matysiak w ucieczce.

Niemiec Marcel Kittel z holenderskiego zespołu Skil Shimano triumfował na pierwszym etapie 68. Tour de Pologne. Młody kolarz objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej imprezy. Pierwszym etapem tegorocznego Tour de Pologne był liczący 101,5 kilometra odcinek z Pruszkowa do Warszawy. Start honorowy odbył się o godzinie 11:20, a pięć minut później kolarze rozpoczęli ostre ściganie.

Niemal od razu na czele uformowała się ucieczka, w której znalazło się dwóch Polaków – Adrian Kurek z reprezentacji Polski oraz Bartłomiej Matysiak z grupy CCC Polsat Polkowice. Poza nimi skład odjazdu uzupełniali: Chilijczyk Carlos Oyarzun z Movistaru, Francuz Pierre Cazaux z Euskaltelu, Rosjanin Aleksander Rodrigues Argueles z Katiuszy i Włoch Fabio Piscopiello z De Rosy.

Kolarze szybko uzyskali pół minuty przewagi, stopniowo powiększając swoją przewagę. Już na 10. kilometrze wynosiła ona półtorej minuty, a 15 kilometrów po starcie wzrosła do dwóch minut.

Na 21. kilometrze na warszawskim Ursynowie umiejscowiono pierwszą lotną premię Fiata. Najlepszy okazał się na niej Adrian Kurek, zgarniając trzy sekundy bonifikaty, jako drugi finiszował Pierre Cazaux, a trzeci był Fabio Piscopiello. W tym momencie zawodnicy mieli już dwie minuty i 50 sekund przewagi nad peletonem, gdzie rządy sprawował Rabobank.

Na 59. kilometrze rozegrano premię specjalną Powstania Warszawskiego, na której triumfował Fabio Piscopiello. Peleton wraz z kolejnymi rundami sukcesywnie odrabiał kolejne sekundy.

Na początku szóstego okrążenia uciekający kolarze mieli już tylko minutę przewagi, a od grupki próbował oderwać się Aleksander Rodrigues Argueles, jednak jego atak nie był skuteczny i wrócił do piątki kolegów z ucieczki. Na 78. kilometrze drugą lotną premię Fiata wygrał Fabio Piscopiello, Adrian Kurek był drugi, a trzecie miejsce zajął Carlos Oyarzun.

Na początku siódmego okrążenia peleton miał już tylko 20 sekund straty do uciekinierów. W końcu uciekinierzy zostali złapani. Premię górską trzeciej kategorii na 91. kilometrze wygrał Michał Gołaś z Vacansoleil, drugi był Giorgio Brambilla z De Rosy, a trzecie miejsce zajął Hiszpan Ion Izagirre z Euskaltela.

W peletonie rozpoczęły się przygotowania do sprintu. Na czele peletonu zmieniały się ekipy Saxo Bank, HTC i Skil Shimano. W sprinterskiej walce najlepszy okazał się Marcel Kittel z holenderskiego zespołu Skil Shimano, drugie miejsce zajął Norweg Alexander Kristoff z ekipy BMC, a trzeci był Francesco Chicchi z belgijskiego Quickstepu.

Wyniki 1. etapu, Pruszków – Warszawa, 101,5 km.

1. KITTEL Marcel (Skikl Shimano) 02h 07′ 26”

2. KRISTOFF Alexander (BMC Racing Team) + 00′ 00”

3. CHICCHI Francesco (Quick – Step) + 00′ 00”

21. MARCZYŃSKI Tomasz
24. JANIACZYK Błażej
52. RUTKIEWICZ Marek
60. MENDES Jose
123. BODNAR Łukasz
135. MORAJKO Jacek
143. TACIAK Mateusz
158. MATYSIAK Bartłomiej

Źródło: „tdp2011.s24.pl”