Aktualności

TdP: Kolejna wygrana Majki. Paterski najlepszym „góralem”

Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) po samotnym ataku na podjeździe w Bukowinie wygrywa 6.etap Tour de Pologne i obejmuje prowadzenie w generalce. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) finiszuje na 12.miejscu a Maciek Paterski wygrywa klasyfikacje górską wyścigu.

Królewski, 6.etap tegorocznej edycji wyścigu Tour de Pologne został rozegrany na trasie z Bukovina Terma Hotel Spa do Bukowiny Tatrzańskiej a długość jego wynosiła 174 kilometry. Na początek kolarze pokonywali trzy krótkie, 5-kilometrowe pętle które prowadziły przez Zakopane. Następnie wjechali na dużą, prawie 40-kilometrową pętlę, którą musieli pokonać aż czterokrotnie. Właśnie na tej rundzie, która znana była kolarzom z ubiegłego roku, znajdowały się najtrudniejsze podjazdy z górskimi premiami na Zębie, Gliczarowie i Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie usytuowana została również meta etapu.

Na pierwszych kilometrach trasy, kiedy trasa prowadziła jeszcze po stosunkowo płaskim terenie, dochodziło do wielu ataków i prób odjazdów. Peleton skrupulatnie kasował wszystko i nie dopuszczał do żadnego ucieczki. Przed podjazdem na pierwszą górska premię pod Ząb, zaatakowali Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice), lider klasyfikacji górskiej i Damiano Caruso (Cannondale). Doskoczył do nich Christain Meier (Orica) i w trojkę rozpoczęli podjazd na górską premię. Jak przystało na najlepszego „górala”, Maciej Paterski zaatakował przed premią i zdobył komplet punktów umacniając się na pozycji lidera klasyfikacji górskiej. Po pokonaniu premii górskiej do uciekającej trójki doskoczyło kilku kolarzy i utworzyła się ośmioosobowa w składzie: Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice), Damiano Caruso (Cannondale), Christain Meier (Orica), Sergey Lagutin (Rusvelo), Alexis Vuillermoz (Ag2r), Sergiei Chernetcki (Katusha), Davide Malacarne (Europcar) i Johannes Froehglinger (Giant).Ósemka uciekinierów dość szybko wypracowała przewagę, która pod koniec pokonywania pierwszej rundy wynosiła około 5 minut. Na górskich premiach, których podczas dzisiejszego etapu było aż osiem, Maciek Paterski konsekwentnie wygrywał premia za premią. Kiedy wygrał piątą, było już wiadomo, że ilość zdobytych punktów gwarantuje mu zwycięstwo w klasyfikacji górskiej wyścigu.

Na ostatnie okrążenie uciekinierzy wjechali z 50 sekundową przewagę i było już pewne, że niebawem zakończy się ich przygoda. Ekipa Tinkoff-Saxo w pełni kontrolowała przebieg rywalizacji i na podjeździe pod Gliczarów narzuciła mocne tempo, co pozwoliło mocno zredukować i tak mocno przerzedzony peleton. W 35-osobowej czołowej grupie kręcili m.in. Marek Rutkiewicz i Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice).

Ostatnie finałowe metry to popis możliwości Rafała Majki (Tinkoff-Saxo), który samotnie zaatakował i z łatwością odjechał rywalom. Tak jak poprzedniego dnia w pogoń za Majka ruszyli kolarze ekipy Movistar: Intxausti i Izaguirre. Nie zdołali dogonić Majkę, który z 10 sekundowa przewaga minał linie mety w Bukowinie Tatrzańskiej zostając zwycięzcą 6.etapu. Drugi finiszował Benat Intxausti, a trzeci był Ion Izaguirre (obaj Movistar).

Na 12. miejscu, ze stratą 27 sekund, linie mety minął Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice), a na miejscu 19-tym zakończył etap, Davide Rebellin.

Rafał Majka został liderem klasyfikacji generalnej. Marek Rutkiewicz zajmuje 10.miejsce.


Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice) najlepszy „góral” Tour de Pologne.

 

Wyniki 6. etapu, Bukovina Terma Hotel Spa – Bukowina Tatrzańska (174 km):

1. Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) 4:40:58

2. Benat Intxausti (Movistar) 0:10

3. Ion Izaguirre (Movistar)

12. Marek Rutkiewicz 0:27

20. Davide Rebellin 01:11

45. Tomasz Marczyński

48. Branislau Samoilau

53. Maciej Paterski 11:15

113. Mateusz Taciak

124. Grzegorz Stępniak 31:34

DNF Bartłomiej Matysiak

 

Klasyfikacja generalna po 6. etapie:

1. Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) 29:46:17

2. Benat Intxausti (Movistar) 0:18

3. Ion Izaguirre (Movistar) 0:22

10. Marek Rutkiewicz 0:47

19. Davide Rebellin 1:43

41. Tomasz Marczyński 11:33

42. Branislau Samoilau 11:43

59. Maciej Paterski 20:56

120. Grzegorz Stępniak 50:26

133. Mateusz Taciak 1:03:41

 

info. A.Dyszyński, fot. Szymon Gruchalski + Mario Stiehl