TdP: Majka wygrywa 5.etap w Strbskim Plesie. Awans Rutkiewicza na 7.miejsce w generalce

Rafał Majka z ekipy Tinkoff-Saxo wygrał 5. etap wyścigu Tour de Pologne z metą w słowackim Strbskim Plesie. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) minął linię mety na 20.miejscu i awansował na 7.miejsce w generalce.

Po czterech dniach ścigania, po wyjątkowo płaskich drogach od Bałtyku do Tatr, gdzie na każdym z etapów o zwycięstwo walczyli sprinterzy, nadszedł wreszcie czas dla „górali”. Piąty etap wyścigu Tour de Pologne został poprowadzony w terenach górskich. Był to wyjątkowy etap, gdyż peleton kolarski dzisiejszego dnia rozpoczynał się w Polsce a kończył u sąsiadów na Słowacji. Kolarze wystartowali z Zakopanego i po przejechaniu 190 kilometrów finiszowali w Strbskim Jeziorze, na mecie usytuowanej na podjeździe. Wcześniej, trzykrotnie pokonywali podjazd do stacji narciarskiej, gdzie została zlokalizowana górska premia kat.1.

W odróżnieniu od poprzednich, płaskich etapów, w dniu dzisiejszym w peletonie działo się bardzo wielu. Po przejechaniu około 20 kilometrów trasy, już po słowackiej stronie, na czele utworzyła się ośmioosobowa ucieczka w składzie: Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice), Paweł Bernas (Reprezentacja Polski), Matteo Bono (Lampre), Sebastian Lander (BMC), Yaroslav Popovych (Trek), Marco Haller (Katusha), Gediminas Bagdonas (Ag2r) i Jimmy Engoulvent (Europcar). Mimo, że w peletonie kontrolę przejęła ekipa lidera – Omega Pharma-Quick Step, to ucieczka dość szybko zdobyła przewagę, która oscylowała w granicach 4 minut.

Bardzo aktywnie w ucieczce dzisiejszego dnia jechali Polacy. Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice) wygrał aż trzy górskie premie górskie i tym samym zapewnił sobie prowadzenie w klasyfikacji górskiej. Koszulka Tauronu, którą wczoraj oddał koledze z ekipy, Mateuszowi Taciakowi, wróciła dzisiejszego dnia do Maćka. Drugi z Polaków jadący w ucieczce, Paweł Bernas (Reprezentacja Polski) zwyciężał na dwóch lotnych premiach a także premii specjalnej.

Maciek Paterski (CCC Polsat Polkowice) w koszulce lidera klasyfikacji górskiej (fot. Mario Stiehl).

Na podjeździe pod pierwszą z górskich premii kat.1 w Strbskim Plesie, którą wygrał jeszcze Paterski, poszły kontrataki , nastąpiły liczne przetasowanie w czołowej grupie a na czele samotnie podjął ucieczkę Christian Meier (Orica). Na zjeździe z drugiej górskiej premii swoje umiejętności „zjazdowe” zaprezentował specjalista w tej dziedzinie, Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice).

Ostatecznie peleton zlikwidował wszelkie ucieczki i ostatni, 9 kilometrowy finałowy podjazd rozpoczęła kilkudziesięcioosobowa grypa kolarzy na czele której jechali zawodnicy ekipy Tinkoff Saxo. Były pojedyncze ataki zawodników m.in. Fabio Aru (Astana), Ryder Hesjedal (Garmin Sharp) czy zeszłorocznego zwycięzcy, Pietera Weeninga (Orica) lecz okazały się one nieskuteczne.

Na ostatnich finałowych metrach, mocno przyspieszył jadący w czubie Rafał Majka (Tinkoff Saxo) i zdecydowanie zdołał pokonać dwóch kolarzy ekipy Movistar, zostając zwycięzcą 5.etapu.

Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) minął linię mety na 20.miejscu z czasem zwycięzcy etapu.

W klasyfikacji generalnej wyścigu koszulkę lidera zachował Petr Vakoc (OPQS). Na drugim miejscu, ze stratą 1 sekundy znajduje się Rafał Majka (Tinkoff Saxo) a Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) zajmuje 7.miejsce, mając do lidera straty 11 sekund.