Aktualności

TdP: Sagan zwycięża po raz drugi, aktywni kolarze CCC.

Zwycięzcą 5 etapu Tour de Pologne został po raz drugi Peter Sagan (Liquigas-Cannondale). Na mecie w Zakopanym pokonał Paula Matthewsa (Rabobank) i Heinricha Hausslera (Garmin-Cervelo). Kolejny dzień bardzo dobrej jazdy kolarzy ekipy CCC Polsat Polkowice.

Piąty etap wyścigu o długości 201, 5 kilometra prowadził po górzystym terenie wokół Zakopanego. Kolarze w sumie pokonali 5 rund po 40,3 kilometra. Na każdej z nich znajdowały się dwie górskie premie: 1 kat. na Głodówce i 2 kat. na drodze do Olczy.

I znowu, tak jak podczas wczorajszego etapu aktywni byli kolarze z ekipy CCC Polsat Polkowice i reprezentacji Polski, a także Polacy jeżdżący w ekipach zagranicznych. Jako pierwszy próbował odjechać m.in. Jarosław Marycz (Saxo Bank) oraz Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice). Jednak właściwa, pięcioosobowa ucieczka utworzyła się nieco później a jechali w niej: Miguel Minguez (Euskaltel), Wasilij Kirijenka (Movistar), Rusłan Pidgorny (Vacansoleil), Mateusz Taciak i Albert Timmer (Skil-Shimano). Przewaga uciekającej piątki szybko rosła i dochodziła nawet do 6 minut.

Zacięta walkę o punkty na górskich premiach stoczył Mateusz Taciak, który wygrał premie na Głodówce i Olczy. Kolejne premie padły łupem Ukraińca Rusłana Pidornego, który odjechał samotnie od grupy uciekinierów i po drodze wygrywał kolejne premie. Zgromadził dość znaczna ilość punktów i tym samym odebrał koszulką najlepszego górala Bartkowi Matysiakowi (CCC Polsat Polkowice).

Na przedostatnim okrążeniu, mocno pracujący peleton doścignął uciekająca czwórkę, pozostawiając na czele Podgornego którego przewaga bardzo szybko zmniejszała się. Podczas ostatniego okrążenia, na 25 kilometrów do mety kolarze jechał już razem i co jakiś czas z peletonu następowały próby ataków. Na zjeździe do Poronina, przed lotną premią, zaatakował Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice). Dość szybko uzyskał niewielką przewagę, która zapewniła mu zwycięstwo na premii i uzyskanie cennych sekund bonifikaty.

Końcówka należała do kolarzy Liquigas, którzy całą ekipą pracowali na lidera. Tuż przed meta z długiego finiszu zaatakował Romain Feillu (Vacansoleil), i wydawało się że to on zostanie zwycięzcą etapu. Jednak Peter Sagan bardzo mocno nacisnął na pedały i ponownie pierwszy przekroczył linię mety.
Drugi był Matthews, trzeci Haussler. Najlepszym z kolarzy CCC Polsat Polkowice został Tomasz Marczyński który miną linię mety na 17 miejscu.

W generalce nadal prowadzi Sagan, przed Marco Marcato i Romain Feillu.

Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice) zajmuje siódme miejsce.

Wyniki 5. etapu, Zakopane – Zakopane, 201,5 km

1. SAGAN Peter (Liquigas-Cannondale) 4:52:26
2. MATTHEWS Paul (Rabobank)
3. HAUSSLER Heinrich (Garmin-Cervelo)

17. MARCZYŃSKI Tomasz 0:03
23. RUTKIEWICZ Marek
45. MORAJKO Jacek
46. MENDES José
136. BODNAR Łukasz 13:16
137. MATYUSIAK Bartłomiej
149. TACIAK Mateusz 20:40
150. JANIACZYK Błażej