Aktualności

TdSL: 5 miejsce Bartka Matysiaka na ostatnim etapie

Mattia Gavazzi (Androni Venezuela) został zwycięzcą ostatniego etapu wyścigu Tour de San Luis. Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice) finiszował na wysokim piątym miejscu.

Ostatnim akordem ścigania w argentyńskiej etapówce Tour de San Luis (kat.2.1) był etap rozegrany na trasie z San Luis do Juana Koslay. Etap liczył 155 kilometrów i prowadził po stosunkowo płaskiej trasie z nielicznymi niewielkimi pagórkami.

Profil trasy ostatniego, 7 etapu wyscigu.

Po ostatnim etapie, gdzie właściwie została ułożona klasyfikacja generalna wyścigu, nic nie wskazywało, że będzie to etap o tak dynamicznym przebiegu. Płaski profil trasy preferował znowu kolarzy specjalizujących się w sprintach. I znowu jak w poprzednich dniach od samego startu peleton narzucił bardzo wysokie tempo, mimo to nie brakowało śmiałków by atakować i próbować odjazdu.

Od samego startu bardzo aktywni byli zawodnicy ekipy CCC Polsat Polkowice. Do jednego z odjazdów „zabrał” się Adrian Kurek. Kilkuosobowa grupka uciekinierów zgodnie współpracując uzyskała przewagę, która w okolicach połowy dystansu wynosiła ponad 3 minuty. Niestety, ekipa Omega Pharma – Quick, licząc na finisz Marka Cavendisha, narzuciła w peletonie bardzo mocne tempo i przewaga uciekającej grupki z Adrianem Kurkiem zaczęła gwałtownie spadać. Na 15 kilometrów przed metą ucieczka została zlikwidowana i do mety zmierzał cały peleton.

Na ostatnich finiszowych metrach, gdy do mety zmierzał cały peleton powstało spore zamieszanie. Z przodu znajdowała się czwórka kolarzy CCC. Najlepiej ustawiony był Bartek Matysiak, który wykorzystał swoją pozycje i linię mety minął na 5. pozycji.

Zwycięzcą etapu został Mattia Gavazzi (Androni Venezuela). Pokonał Petera Sagana (Cannondale Pro Cycling) oraz Francisco Ventoso (Movistar).

Ostatnie finiszowe metry 7. etapu. Bartek Matysiak finiszuje na 5 pozycji.
Cały wyścig wygrał Daniela Diaza (San Luis Somos Todos). Najlepszy z Polaków – Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step) był dwunasty.

A tak ocenia ostatni etap wyścigu i całą rywalizacje w Tour de San Luis, nasz „korespondent” a zarazem zawodnik ekipy, Jarosław Marycz:

No i po wyścigu a w głowie śpiewamy sobie: Dont cry for me Argentina…

A tak na poważnie ostatni etap poszedł dosyć ładnie: Adrian w ucieczce a na finiszu Bartek w doborowym towarzystwie finiszował na 5 miejscu.

Podsumowując cały nasz start w Argentynie to należy powiedzieć, że był on bardzo potrzebny i wiele nam dał. Ponad 1000 km w rytmie wyścigowym, do tego idealne warunki pogodowe i dzięki takiemu połaczeniu można było zgubić zbędny balast. No i kolejne kolarskie doświadczenie w otoczeniu światowego formatu kolarzy.

Teraz wracamy do Calpe gdzie na dniach mamy zaplanowany test wewnętrzny ekipy pod Col de Rates. Później wracamy do Polski, a już niebawem kolejne starty.

Wyniki 7.etapu, San Luis – San Luis, 160 km,

1. Mattia Gavazzi (Androni Giocattoli) 3:25:48
2. Peter Sagan ( Cannondale)
3. Francisco Ventoso ( Movistar Team)

5. Bartłomiej Matysiak
36. Jarosław Marycz
39. Grzegorz Stępniak
134, Adrian Kurek 1:24
141. Jacek Morajko 4:23

Klasyfikacja generalna wyścigu

1. Ricardo Diaz (San Luis Somos Todos) 24:03:16
2. Tejay van Garderen (BMC Racing Team) 0:33
3. Alex Diniz (Funvic) 0:39

101. Jarosław Marycz 47:18
111. Bartłomiej Matysiak 53:44
143. Jacek Morajko 1:03:44
147. Adrian Kurek 1:07:54
150. Grzegorz Stępniak 1:09:08
źródło: www.toursanluis.com/foto