Aktualności

Tom van Asbroeck zwycięża w Cholet Pays de Loire. Kurek w ucieczce dnia

Tom Van Asbroeck (Topsport Vlaanderen-Baloise) został zwycięzcą wyścigu Cholet Pays de Loire (kat. 1.1). Pokonał Sébastiena Delfosse (Wallonie Bruxelles) i Sébastiena Turgot (Ag2r La Mondiale). Adrian Kurek w ucieczce dnia.

Podczas 37.edycji francuskiej jednodniówki, Cholet Pays de Loire (kat.UCI,1.1), kolarze mieli do pokonania trasę długości 206 kilometrów, która prowadziła po pagórkowatym terenie w regionie Kraju Loary. Kolarze wystartowali w Cholet i po przejechaniu 177 kilometrów dużej pętli, wrócili do miasta by na zakończenie pokonać dodatkowo jeszcze 29 kilometrów małej pętli która kończyła się finiszem.

Na starcie wyścigu ekipa CCC Polsat Polkowice stanęła w składzie: Paweł Charucki, Piotr Gawroński, Tomasz Kiendyś, Adrian Kurek, Jarosław Marycz, Bartłomiej Matysiak, Jacek Morajko i Grzegorz Stępniak.

Tuż po starcie kolarzy w Cholet, dość nieoczekiwanie z peletonu odjechała duża grupa 22 zawodników. Wsród uciekinierów było dwóch Polaków: Adrian Kurek (CCC Polsat Polkowice), i Karol Domagalski (Caja Rural-Seguros RGA) a także Gediminas Bagdonas, Sébastien Turgot (AG2R La Mondiale), Jimmy Engoulvent (Europcar), Arnaud Courteille, Pierrick Fedrigo (FDJ.fr), Benoît Jarrier, Armindo Fonseca (Bretagne Séché), Christophe Laporte (Cofidis), David Lozano (Novo Nordisk), Tom Van Asbroeck, Thomas Sprengers (Topsport Vlaanderen-Baloise), Frederik Veuchelen (Groupe Gobert), Ilnur Zakarin (RusVélo), Rudy Kowalski (Roubaix-Lille Métropole), Dimitri Le Boulch (BigMat-Auber 93), Benjamin Giraud, Yoann Paillot (La Pomme Marseille 13), Sébastien Delfosse (Wallonie Bruxelles), Tom Goovaerts (Veranclassic-Doltcini) i Sergey Shilov (Lokosphinx). Uciekająca grupa dość szybko zdobyła przewagę i z kilometra na kilometr zaczęła ja powiększać. Peleton jechał dość zachowawczo co pozwoliło uciekinierom zdobyć przewagę która po przejechaniu 50 kilometrów trasy wynosiła około 8 minut.

Kiedy peleton zabrał się do niwelowania przewagi, doszło w nim do dużej kraksy w wyniku której uległ on znacznemu podzieleniu. Pogoń za ucieczką kontynuowała jedynie grupa około 40 kolarzy. W wyniku kraksy na którą wpływ miały bardzo zmienne warunki pogodowe (deszcz i silny wiatr) wielu kolarzy zrezygnowało z dalszej jazdy.

Kiedy kolarze wjechali na małą, 29-kilometrową rundę wokół Cholet, z uciekającej grupy odjechało 12 kolarzy, a przewaga nad szczupłym peletonem wynosiła niewiele ponad 2 minuty. Mimo, że niewielki peleton bardzo usilnie starał się dopaść uciekająca dwunastkę, śmiałkom udało się dojechać do mety i między sobą rozegrać pojedynek o zwycięstwo.

W sprinterskim pojedynku zwycięstwo odniósł Tom Van Asbroeck (Topsport Vlaanderen Baloise), pokonując Sébastiena Delfosse (Wallonie Bruxelles) i Sébastiena Turgot (Ag2r La Mondiale).

Najlepszym z kolarzy CCC Polsat Polkowice okazał się Bartłomiej Matysiak, który finiszował na 14. miejscu. Jarosław Marycz minął metę na 42. miejscu a tuż za nim przyjechał Adrian Kurek, który większość trasy przejechał w ucieczce. Wyścig ukończyło tylko jedynie 52. kolarzy.

Podczas dzisiejszego startu czułem sie bardzo dobrze – powiedział Adrian Kurek. W ucieczce do której się zabrałem zaraz po starcie współpraca początkowo układała sie bardzo dobrze o czym świadczy uzyskanie przewagi sięgającej ponad 8 minut. W trakcie wyścigu zaczął padać deszcz z gradem i zrobiło się bardzo zimno. Dodatkowo chłód potęgował silny wiatr. Po przejechaniu 100 km trasy współpraca zaczęła się psuć. Z Karolem Domagalskim (Caja Rural) dogadaliśmy się, że będziemy się w miarę możliwości wspierać i pomagać sobie.Około 150 kilometra trasy przydarzył mi się defekt roweru, po którym samotnie musiałem dojechać do uciekającej grupy. Straciłem sporo sił a dodatkowo miałem mały kryzys, który niestety skończył sie tym, że utraciłem kontakt z ucieczką. Szkoda tej chwili słabości, bo jak widać ucieczka, choć nie w komplecie, dziś dojechała do mety. W drugiej grupie na metę przyjechali Bartek Matysiak oraz mocno pracujący w końcówce Jarek Marycz. Po piątkowym belgijskim starcie, gdzie to w głupi sposób zostaliśmy na wietrze, dzisiaj było już znacznie lepiej – zakończył Adrian Kurek.

 

Wyniki Cholet Pays de Loire (kat.UCI,1.1), 206 km;

1. Tom Van Asbroeck (Topsport Vlaanderen-Baloise) 5:13:38

2. Sébastien Delfosse (Wallonie – Bruxelles)

3. Sébastien Turgot (AG2R La Mondiale)

14. Bartłomiej Matysiak 1:36

42. Jarosław Marycz 3:05

43. Adrian Kurek 5:35

DNF Tomasz Kiendyś

DNF Piotr Gawroński

DNF Jacek Morajko

DNF Paweł Charucki

DNF Grzegorz Stępniak

info: A.Dyszyński