Aktualności

Tomasz Marczyński drugi w Memoriale Królaka

Tomasz Marczyński zajął 2.miejsce w rozegranym w centrum Warszawy, 5. Memoriale Stanisława Królaka. Zwycięzcą Memoriału został Paweł Bernas z ekipy BDC MarcPol.

Po raz piąty został rozegrany wyścig kolarski upamiętniający Stanisława Królaka, utytułowanego kolarza, który w 1956 roku, jako pierwszy Polak, wygrał Wyścig Pokoju. Memoriał Jego imienia rozegrano w formule kryterium ulicznego, które już po raz drugi odbyło się w samym centrum Warszawy. Zawodnicy mieli do pokonania dystans 45 kilometrów (15 rund po 3 kilometry każda) a trasa prowadziła m.in. ulicami: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Świętokrzyska, Tamka, Browarna, Bednarska i z powrotem na Krakowskie Przedmieście, gdzie przy hotelu „Bristol” znajdowała się linia startu i mety.

Kolarze rozpoczęli rywalizację w niezbyt komfortowych warunkach. W dniu dzisiejszym nad Warszawą niebo przesłaniały gęste chmury z których prawie bez przerwy padał deszcz. Dodatkowo, późnym popołudniem, kiedy rozgrywano wyścig była dość niska temperatura.

Tuż po starcie peletonu, zaatakowała trójka zawodników ekipy BDC i natychmiast utworzyła się ucieczka. Doskoczył do nich Maciek Paterski (CCC Polsat Polkowice) i w czwórkę rozpoczęli walkę o pierwsze punkty. Taka sytuacja nie trwała zbyt długa, gdyż sztywny podjazd brukowaną ulicą Bednarską, dość szybko zmieniał układ sił w peletonie, który już na pierwszych okrążeniach podzielił się na mniejsze grupy. Na czele przeważały pomarańczowe koszulki CCC Polsat Polkowice i niebieskie BDC MarcPol.

Na „tłustych” okrążeniach punktował Paweł Bernas (BDC) a do walki o punkty włączył się Tomek Marczyński (CCC Polsat Polkowice). Zaatakował na podjeździe pod Bednarską. Doskoczył do niego Beranas i razem zaczęli ucieczkę mając nad kolejną grupą kilkunastosekundową przewagę.


Paweł Bernas i Tomasz Marczyński na podjeździe ulicą Bednarską.

Po pokonaniu połowy dystansu, na prowadzeniu w klasyfikacji punktowej znajdował się Paweł Bernas z dorobkiem 10 pkt. a tuż za nim, z 9 punktami był Tomek Marczyński. Kolejne okrążenia dalej pokonywali wspólnie powiększając swój punktowy dorobek.

O losach zwycięstwa w Memoriale miało zdecydować ostatnie „tłuste” okrążenie, gdyż różnice punktowe pomiędzy uciekinierami były tak niewielkie, że pierwszy na kresce zostawał jednocześnie zwycięzcom całego Memoriału.

Na ostatnim, piętnastym okrążeniu, szybszym okazał się Paweł Bernas, który tym samym „zgarnął” większą ilość punktów i został zwycięzcą 5.Memoriału Stanisława Królaka.
Na drugim miejscu rywalizację ukończył Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice) zaś na trzecim, Paweł Franczak (ActiveJet).

 

Wyniki 5.Memoriału Stanisława Królaka

1. Paweł Bernas (BDC MarcPol)

2. Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice)

3. Paweł Franczak (ActiveJet)