Tomasz Marczyński Mistrzem Polski – Smoleń Vice Mistrz

Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice) został nowym mistrzem Polski w kolarstwie szosowym w wyścigu ze startu wspólnego elity mężczyzn, rozegranym na dystansie 218 kilometrów, na trasie wokół 800-letniej Złotoryi.

Srebrny medal zdobył inny z reprezentantów CCC Polsat Polkowice, Tomasz Smoleń. Na najniższym stopniu podium z medalem brązowym stanął Maciej Paterski (Liquigas – Cannondale). Czwarte miejsce zajął Michał Gołaś (Vacansoleil DCM).

Marczyński zdobył tym samym swoje drugie złoto podczas tegorocznych Mistrzostw Polski w Złotoryi – po wygranej w czwartkowej jeździe indywidualnej na czas. Ostatni raz taka sytuacja zdarzyła się w 2000 roku, kiedy mistrzem jazdy na czas jak i ze startu wspólnego został Piotr Wadecki.

Dla Tomasza Marczyńskiego to już drugi tytuł mistrza kraju w kategorii elita w wyścigu ze startu wspólnego. W 2007 roku w Kielcach po raz pierwszy zdobył koszulkę z orłem na piersi.

Wyścig elity rozpoczął się od ucieczki 16-osobowej grupy już na 1. okrążeniu. Na czele znalazło się m.in. sześciu zawodników CCC Polsat Polkowice – Dariusz Batek, Paweł Charucki, Adrian Honkisz, Jacek Morajko, Sylwester Janiszewski, Tomasz Kiendyś, trzech z BDC Team – Mariusz Kowal, Dariusz Baranowski, Wojciech Ziółkowski a także Michał Kwiatkowski (Team RadioShack), Jarosław Marycz (Saxo Bank-Sungard) oraz Michał Gołaś.

Na drugim kółku z grupy prowadzącej oderwali się Morajko, Baranowski oraz Kwiatkowski, którzy rozpoczęli zgodną współpracę uzyskując przewagę nad peletonem ponad 8 minut. W jadącej za nimi grupie 13 kolarzy nie było widać chęci do zdecydowanej pogoni, tak że na 7. okrążeniu zostali oni doścignięci przez peleton. Z przodu w dalszym ciągu kręcili natomiast Kwiatkowski, Morajko, Baranowski i na zakończenie siódmej rundy ich przewaga wynosiła ponad 6 minut.

Od tego momentu do pracy ostro zabrał się peleton i w przeciągu kolejnej rundy nadrobił nad uciekinierami aż 3 minuty. Kolejne okrążenia wokół Złotoryi to intensywna pogoń za trójką prowadzącą, która doścignięta została na ostatnim, 10. okrążeniu.

Pomimo licznych ataków na ostatni kilometr wjechała grupa ok. 40 kolarzy rozgrywając pomiędzy sobą sprinterski finisz. Najlepszy okazał się Marczyński, który zadysponował wyśmienitą formą podczas mistrzostw i zdobył swoje drugie złoto.

źródło: s24.pl