Aktualności

Tomasz Marczyński trzeci w Memoriale Łasaka.

Zwycięzcą 13 Memoriału Henryka Łasaka został Słoweniec z ekipy Sava, Luka Mezgec. W sprinterskim pojedynku na mecie w Suchej Beskidzkiej pokonał rodaka, Blaza Fudriego (Adria Mobil) oraz Tomasza Marczyńskiego (CCC Polsat Polkowice).

Na starcie wyścigu stanęło 150 kolarzy reprezentujących wszystkie polskie ekipy zawodowe a a także kolarze z ekip zagranicznych z Niemiec, Czech, Słowacji, Białorusi, Mołdawii, Francji i Chorwacji. Kolarze mieli do pokonania trasę o łącznej długości 183 kilometrów drogami prowadzącymi wokół Suchej Beskidzkiej. Na początek peleton pokonywał czterokrotnie 4-kilometrową rundę ulicami Suchej Beskidzkiej a następnie wjechał na dużą, 31 kilometrową pętlę. Prowadziła ona przez Zembrzyce, Skawce, Mucharz, Tarnawę Górną, Krzeszów i Stryszawę. Trasa wyścigu prowadziła po mocno pofałdowanym terenie z jednym dość trudnym podjazdem usytuowanym w Tarnawie.

Od samego startu kolarze narzucili bardzo wysokie tempo jazdy. Już na rundach w Suchej Beskidzkiej w peletonie dochodziło do licznych ataków i krótkotrwałych odjazdów, lecz żadnemu nie udało się uzyskać znaczącej przewagi. Dopiero na pierwszej dużej rundzie z peletonu odjechała 16-osobowa grupa, w której znalazł się m.in. Marek Rutkiewicz. Uzyskała ona niewielka, kilkunastosekundową przewagę, ale na zjazdach z Tarnawy mocno pracujący peleton szybko zlikwidował odjazd.

Podczas pokonywania kolejnych rund z peletonu wielokrotnie odjeżdżały grupki uciekinierów lecz żadnej nie udało się uzyskać znaczącej przewagi. Peleton konsekwentnie likwidował wszystkie próby odjazdów. Nawet w momencie kiedy pogorszyły się warunki jazdy i zaczął padać dość intensywny deszcz, nie wpłynęło to na zmiany w peletonie.

Na ostatnia rundę peleton wjechał razem i wszystko wskazywało na to, że dojedzie do mety a finisz zostanie rozegrany z grupy. Jednak po serii kolejnych skoków z peletonu odskoczyła szóstka kolarzy. W grupie tej byli: Lukas Mezgec (Sava), Blaz Fudri (Adria Mobil), Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice), Kristijan Durasek (Laborika Favorit Team), Paweł Cieślik (Bank BGŻ Team) i Toma Nose (Adria Mobil). Stosunkowo szybko uzyskali 30-sekundową przewagę nad główną grupą i mimo, szaleńczej pogoni peletonu uciekająca szóstka zdołała dojechać do mety i rozegrać między sobą walkę o zwycięstwo. Jako pierwszy finiszował Słoweniec Mezgec, wyprzedzając rodaka Fudriego i podwójnego mistrza Polski Marczyńskiego. Z 16-sekundową stratą finiszowała grupa zasadnicza.

 

Wyniki Memoriału Henryka Łasaka, Sucha Beskidzka, 13.08. 2011:

1. MEZGEC Luka (SAVA) 4:19:44
2. FURDI Blaz (ADRIA MOBIL) + 0:00:00
3. MARCZYŃSKI Tomasz (CCC POLSAT POLKOWICE) + 0:00:00

25. ZIELIŃSKI Kamil 0:15
42. BODNAR Łukasz
44. KIENDYŚ Tomasz
53. MORAJKO Jacek
54. RUTKIEWICZ Marek
55. WITECKI Mariusz
56. TACIAK Mateusz

Oglądaj galerię zdjęć z tego wydarzenia!