Aktualności

Tour de Luxembourg: Stosz liderem klasyfikacji górskiej

Patryk Stosz dał popis aktywnej jazdy w ucieczce na 1.etapie Skoda Tour de Luxembourg, wygrywając większość premii górskich oraz regularnie punktując na premiach lotnych.

Info: 30 maja, Luxembourg – Hesperange, 186,7km

Trasa: pofałdowana

Patryk Stosz odjechał niedługo po starcie i z nim zabrało się trzech innych kolarzy – Jan Willem Van Ship, Lukas Meiler i Florian Nowak. Zawodnik CCC Sprandi Polkowice mocno nastawił się na walkę na premiach, wygrywając pierwszych pięć górskich oraz pierwszą lotną. Dorzucił do tego też kilka drugich miejsc zapewniając sobie prowadzenie w klasyfikacji na najlepszego górala, a w rankingu aktywnych jest drugi, tylko za Van Shipem.

Ucieczka z Polakiem w pewnym momencie miała 5 minut przewagi, ale nie wystarczyło to, by dojechać do mety przed peletonem. Stosz został wchłonięty ok. 11km przed metą i wtedy na czele jechał samotny Van Ship. On także został doścignięty, gdy do końca było 5km. Miało to miejsce na podjeździe i na nim nogę przetestował Paweł Cieślik. Ruszył on za Stijnem Devolderem, który próbował rozerwać stawkę. Ten manewr się jednak nie udał i o wszystkim zadecydował masowy sprint.

Był on nieco chaotyczny za sprawą kraksy tuż przed wjazdem na finałowy kilometr (zawodnicy CCC Sprandi Polkowice nie ucierpieli w tym incydencie). Wygrał Christophe Laporte (Cofidis) przed Alexem Kirschem (WB Aqua Protect Veranclassic) i Andrea Pasqualonem (Wanty Goubert). Adrian Kurek był najlepszym z pomarańczowych, meldując się na 15.miejscu. Trzeci kolarz prologu, Jan Tratnik zajmuje w generalce 4.miejsce.