Aktualności

Tour de Pologne: Finałowy etap dla Poelsa, generalka dla Teunsa

Ostatni etap Tour de Pologne padł łupem Wouta Poelsa, a klasyfikacja generalna Dylana Teunsa. Najlepszym z „pomarańczowych” był Michal Schlegel.

Info: 4 sierpnia, Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska, 132,5km

Trasa: górzysta (sześć premii 1.kategorii)

11089_756535081063041_8647322879978753361_n

Przebieg etapu

Mocne ściganie rozpoczęło się od samego startu. Na pierwszym podjeździe zdecydowanie na pedały nacisnęło kilku faworytów do końcowej generalki, a także kandydaci do koszulki najlepszego górala. Wśród nich był m.in. Moren Moser (Astana), który zgarnął 10 punktów na kategoryzowanym podjeździe. Chwilę później uformowała się silna, 13-osobowa czołówka. Był w niej m.in. były lider, Peter Sagan (Bora-Hansgrohe), a także Petr Vakoc (Quick-Step Floors), Robert Power, Ruben Plaza (both Orica-Scott), Rory Sutherland, Dayer Quintana (both Movistar), Diego Rosa (Astana), Simon Spilak (Katusha-Alpecin), Daan Olivier (Team LottoNL-JUmbo), Tom-Jelte Slagter (Cannondale-Drapac), Domen Novak (Bahrain-Merida), Niko Denz (AG2R) oraz Paweł Cieślik (Poland).

Pomimo solidnego tempa w peletonie, prowadzonym przez UAE Team Emirates i BMC Racing, ucieczka wypracowała blisko 3-minutową przewagę. Gdy spadła on do ok. minuty na solową akcje zdecydował się Sagan, a z nim ruszył Plaza. Słowak nie pozwolił jednak Hiszpanowi, by ten jechał z nim zbyt długo, zostawiając go za sobą.

Na podjeździe pod Sierockie peleton się rozsypał, a na szczycie Gliczarowa, czołówka doścignęła Sagana. Kolarz Bora-Hansgrohe nie poddał się jednak łatwo, atakując ponownie na zjazdach. Ta próba też nie okazała się jednak skuteczna i został wchłonięty przez najmocniejszych kolarzy wyścigu 2,5 kilometra przed metą.

Finisz pod górę wygrał Wout Poels (Team Sky), pokonując Adama Yatesa (ORICA-Scott) i Rafał Majkę (BORA – hansgrohe). 5.był Dylan Teuns (BMC Racing Team), wygrywając w ten sposób cały wyścig. Na podium obok niego stanął Majka oraz Poels.

„Pomarańczowi”, a konkretnie Maciej Paterski, Michał Schlegel, Jan Hirt i Jan Tratnik, długo utrzymywali się z w głównym peletonie, który z każdym kilometrem się kurczył. Ostatecznie nie byli jednak w stanie odpowiedzieć na mocne przyspieszenie na Gliczarowie i pierwszym zawodnikiem z polkowickiego zespołu był Michal Schlegel. Zameldował się on na 32.miejscu, a w generalce uplasował się „oczko” niżej.

Wyniki