Aktualności

Tour de Pologne: kolejne zwycięstwo Hushovda, Majka traci koszulkę lidera

Zwycięzcą 5.etapu wyścigu Tour de Pologne z metą w Zakopanem, został kolarz ekipy BMC Racing, Thor Hushovd. Davide Rebellin finiszował na 11.miejscu. Nowym liderem wyścigu został Jon Izaguirre Insausti (Euskaltel-Euskadi).

Piąty etap, 70 jubileuszowej edycji wyścigu Tour de Pologne prowadził z Nowego Targu do Zakopanego. Jego trasa wynosiła 160,5 kilometrów i wiodła drogami przez Białkę Tatrzańską, Jurgów, Bukowinę Tatrzańską do Zakopanego. Po drodze kolarze mieli do pokonania sześć górskich premii w tym trzy 1. kategorii Łapszanka i Głodówka) i trzy 2. Kategorii (Droga do Olczy).

Przy pięknej, słonecznej pogodzie, kolarze wyruszyli z rynku w Nowym Targu by pokonać pierwszy odcinek trasy, który kończył się podjazdem pod pierwszą z górskich premii na Łapszance.

Jak każdego dnia podczas tego wyścigu nie brakowało ucieczek które inicjowali Polacy i byli w nich aktywni. Już na początku etapu zaatakowali m.in. Sylwester Szmyd (Movistar), Michał Gołaś (Omega Pharma), Paweł Cieślik (Reprezentacja Polski) oraz Adrian Honkisz (CCC Polsat Polkowice). Niestety nie były to mocne ataki a szybkie tempo peletonu zmieniało sytuacje z kilometra na kilometr.

Kolejny atak grupy kolarzy w którym znaleźli się: Nikolay Mihaylov (CCC Polsat Polkowice), Paweł Cieślik (Reprezentacja Polski), Tomasz Marczyński (Vacansoleil-DCM), Michał Gołaś (Omega Phama – Quick step), Jussi Veikannen (FDJ), Mathias Frank (BMC Racing), Angel Madrazo (Movistar) i Darwin Atapuma (Columbia) był na tyle mocny, że uciekinierzy dość szybko uzyskali niewielką przewagę. Z czasem przewaga wzrastała i maksymalnie wynosiła ponad 4 min. Bardzo aktywnie jechał Tomasz Marczyński walcząc na kolejnych górskich premiach, efektem czego było wywalczenie koszulki najlepszego górala wyścigu.

Ucieczka kolarzy z Nikolayem Mihaylovem – podjazd na górską premię pod Głodówkę.

Kiedy kolarze wjechali na trzecią rundę wokół Zakopanego, peleton narzucił bardzo mocne tempo i ucieczka została zlikwidowana. Samotnie próbował odjeżdżać jeszcze Nikloay Mihaylov (CCC Polsat Polkowice) lecz ta próba niestety się nie powiodła.

Na metę w Zakopanem, zgodnie z przewidywaniami przyjechała większa grupa z której w sprinterskim pojedynku sięgnął po drugie na tym wyścigu zwycięstwo Thor Hushovd (BMC Racing Team). Pokonał Mathieu Ladagnous (FDJ.fr) oraz Daniele Ratto (Cannondale Pro Cycling).

Najwyżej z zawodników ekipy CCC Polsat Polkowice finiszował Davide Rebellin, zajmując 11.miejsce.

Koszulkę lidera stracił Rafał Majka (Saxo-Tinkoff). Nowym liderem wyścigu został Jon Izaguirre Insausti (Euskaltel-Euskadi), wyprzedzając go o 1. sekundę.

Wyniki 5.etapu, Nowy Targ – Zakopane, 160,5 km;

1. Thor Hushovd (BMC Racing Team) 3:54:40

2. Matthieu Ladagnous (FDJ)

3. Daniele Ratto  (Cannondale Pro Cycling)
11. Davide Rebellin

24. Bartłomiej Matysiak

39. Mateusz Taciak 0:14

93. Adrian Honkisz

95. Nikolay Mihaylov 8:44

125. Jacek Morajko 14:54

 

Z Zakopanego Andrzej Dyszyński