Aktualności

Tour de Pologne: Marycz w ucieczce dnia

Jarosław Marycz był bliski odzyskania koszulki lidera klasyfikacji górskiej, po imponującej jeździe w ucieczce dnia na 4. etapie Tour de Pologne.

Drugi z rzędu etap liczący powyżej 200 kilometrów uwzględniał 5 premii górskich – cztery z nich oznaczone były drugą, a jedną trzecią kategorią. Profil na papierze wyglądał na ciężki, ale w rzeczywistości okazał się być jeszcze bardziej wymagający. Niezliczone podjazdy po wąskich drogach, były krótkie, ale niezwykle strome.

Początek zmagań, prowadzący pod górę, obfitował w ataki. Po jednym z nich oderwał się Alessandro De Marchi (BMC) i Jens Keukeleire (Orica-Greenedge). Po chwili przeskoczył do nich Jarosław Marycz, razem z Adamem Stachowiakiem (VERVA Activejet), Szymonem Rekitą (Polska), Igorem Boevem (Gazprom-Rusvelo) i Alessandro Tonellim (Bardiani-CSF). Wspólnie wypracowali prawie 7-minutową przewagę, a Etixx-Quick Step pilnował, by grupka ta nie odjechała za daleko.

Marycz, który spędził w różowej koszulce górala już dwa dni w tym wyścigu, próbował ją odzyskać i systematycznie gromadził punkty. Zakończył dzień z 13 „oczkami”, ale zabrakło zaledwie 1, by wyprzedzić Tonelliego. Włoch oderwał się w drugiej fazie rywalizacji razem z Keukeleire i De Marchim i wygrał ostatnie dwie premie 2.kategorii.

Kolarz CCC Sprandi Polkowice został doścignięty za ostatnim punktowanym wzniesieniem, ok. 35km przed metą. Natomiast ostatnim uciekinierem, który wrócił do peletonu, był De Marchi – gdy do końca pozostało 20km. Od tego momentu grupa jechała już razem, pomimo wielu prób rozerwania stawki.

Na finiszowych metrach swoją sprinterską dominacje potwierdził lider klasyfikacji generalnej, Fernando Gaviria (Etixx-Quick Step). Za nim kreskę przeciął Luka Mezgec (ORICA-BikeExchange) i Michał Kwiatkowski (Team Sky). Maciej Paterski zameldował się na 35.miejscu.

Przed dwoma górskim etapami, czterech “pomarańczowych” nie ma większych strat w generalce – Paterski, Victor de la Parte, Felix Grossschartner i Łukasz Owsian.