Aktualności

Tour de Pologne: Riblon zwycięża na Passo Pordoi, Majka liderem wyścigu

Zwycięzcą 2.etapu 70 Tour de Pologne z metą na podjeździe Passo Pardoi, został kolarz ekipy AG2R Mondiale, Christophe Riblon. Jako drugi, linię mety przekroczył Thomas Rohregger (RadioShack – Leopard), a trzeci był Georg Preidler (Argos – Shimano). Rafał Majka (Saxo – Tinkoff) został nowym liderem wyścigu.

Królewski, drugi etap wyścigu Tour de Pologne prowadził z pięknie położonej górskiej miejscowości Marilleva Val di Sole na słynny podjazd włoskich Dolomitów, Passo Pordoi (2239 m n.p.m.) Kolarze mieli do pokonania dystans długości 206,5 km a na nim dodatkowo jeszcze dwa bardzo trudne podjazdy na Passo Pampeago i Passo Costalunga, gdzie wyznaczono górskie premie kat.1.

Jak wczorajszego dnia, mimo wczesnej pory (start godz.10) temperatura powietrza szybko zaczęła wzrastać i osiągnęła prawie 30 stopni Celsjusza. Nie przeszkadzało to wcale zawodnikom by od samego startu przystąpić do ostrej rywalizacji i próbować odjazdów. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów z peletonu odjechała grupka kolarzy a byli wśród nich: Christophe Riblon (AG2R – Mondiale), Sandy Casar i Arnaud Courteille ( FDJ.fr), Vincenzo Nibali (Astana), Georg Preidler (Argos – Shimano), Bert-Jan Lindeman (Vacansoleil – DCM), Angel Madrazo Ruiz (Movistar), Serge Pauwels i Zdenek Stybar (obaj Omega Pharma – Quick Step), Danny Pate (Sky Procycling), Bruno Manuel Silva Pires (Saxo-Tinkoff), Thomas Rohregger (RadioShack – Leopard), Nikolay Mihaylov (CCC Polsat Polkowice), Bartosz Huzarski (NetApp Endura), Tomasz Marczyński (Vacansoleil – DCM) i Maciej Paterski (Cannondale).

Nikolay Michaylov (CCC Polsat Polkowice) w 16-osobowej grupie uciekinierów.

Uciekająca grupa z kilometra na kilometr powiększała swoją przewagę rozgrywając po drodze trzy lotne premie na których mocno walczył Bartosz Huzarski gromadząc kolejne punkty i bonifikaty sekundowe. Pierwsza część etapu prowadziła po terenach stosunkowo płaskich gdzie uciekająca grupa dość szybko wypracowała przewagę sięgającą ponad 5 minut. Mimo tej dość wysokiej przewagi, peleton kontrolował przebieg walki na etapie wiedząc, że druga część etapu z trzema podjazdami „zatrzyma” uciekinierów.

Na pierwszym, 10-kilometrowym  podjeździe pod Passo Pampeago, z uciekającej grupy zaczęły się ataki i ucieczka się mocno podzieliła. Jako pierwszy podjazd pokonał  samotnie Thomas Rohregger (RadioShack – Leopard),   a za nim wjeżdżali kolejni kolarze z ucieczki. Na wysokim miejscu podjazd pokonał Nikolay Mihaylov (CCC Polsat Polkowice) próbując dołączyć do pierwszej grupki w której jechali m.in. Tomasz Marczyński i Maciej Paterski.

Na kolejnym podjeździe na Passo Costalunga na przedzie jechała już tylko szósta kolarzy a wśród nich:  Christopher Riblon,  Thomas Rohregger, Zdenek Stybar, Georg Preidler, Tomasz Marczyński i Maciek Paterski. W peletonie rozpoczęły się nerwowe chwile i mimo, że został on mocno podzielony, rozpoczęła się pogoń za uciekinierami. Mocno pracowali kolarzy ekipy Colombia doprowadzając do zmniejszenia przewagi, która przed rozpoczęciem podjazdu na Passo Pordoi wynosiła 2 min. 36 sek. Ostatni, 13-kilometrowy podjazd na przełęcz Passo Pordoi (2339 m n.p.m)  definitywnie zweryfikował siłę i wytrzymałość  każdego z kolarzy.

Najmocniejszym okazał się Christopher Riblon który na ostatnich kilometrach podjazdu pod Passo Pordoi zaatakował i samotnie minął linię mety zostając zwycięzcą 2.etapu. Drugi na metę przyjechał  Thomas Rohregger (RadioShack – Leopard), a trzeci był Georg Preidler (Argos – Shimano). Piąte miejsce zajął Rafał Majka (Saxo – Tinkoff), który został nowym liderem 70 Tour de Pologne.

Najwyżej sklasyfikowanym z kolarzy ekipy CCC Polsat Polkowice został Davide Rebellin, który na metę przyjechał na 26. miejscu tracąc do zwycięzcy 4 min. 44 sek. W klasyfikacji generalnej jest na 22. miejscu.

To był bardzo trudny etap – powiedział na mecie Davide Rebellin. Bardzo mnie te podjazdy wymęczyły. To nie są podjazdy dla mnie, są zbyt długie. Lepiej sie czuję na podjazdach krótszych. Dzień odpczynku wszystkim nam sie przyda a na kolejnych etapach w Polsce będziemy walczyć dalej, szczególnie na tych górskich.

Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice) podjeżdża na Passo Pordoi.

 

Wyniki 2.etapu, Marilleva Val di Sole – Passo Pordoi, 206,5 km;

1. Christophe Riblon (AG2R – Mondiale) – 6:03:40

2. Thomas Rohregger (RadioShack – Leopard) – 1:02

3. Georg Preidler (Argos – Shimano) – 1:18
26. Davide Rebellin 4:44

51. Mateusz Taciak 15:40

59. Nikolay Michaylov 23:29

67. Jacek Morajko 28:17

77. Adrian Honkisz 28:17

111. Bartłomiej Matysiak 44:12

W poniedziałek (29.07.br.) jest dzień przerwy w wyścigu, przeznaczony na przemieszczenie się kolarzy i całej obsługi Tour de Pologne z Włoch do Polski. We wtorek zostanie rozegrany 3. etap wyścigu, z Krakowa do Rzeszowa (226 km).

 

Z Passo Pordoi, Andrzej Dyszyński