Aktualności

Tour de Pologne: Solowe zwycięstwo Haiga na 6.etapie

Po solowej akcji z grupy faworytów, Jack Haig sięgnął po wygraną na 6.etapie Tour de Pologne. Najlepszym z „pomarańczowych” był Michal Schlegel.

Info: 3 sierpnia, Kopalnia Soli „Wieliczka” – Zakopane, 189km

Trasa: górzysta (pięć premii 1.kategorii)

11089_756535081063041_8647322879978753361_n

Przebieg etapu

Wielu kolarzy mocno się rozgrzało na początku etapu. Nie tylko za sprawą wysokich temperatur, ale też wysokich prędkości. Po wielu próbach uformowania się ucieczki, w końcu, po ok. 35 kilometrach powstała czołowa grupka. Znaleźli się w niej Moreno Moser (Astana), Adam Stachowiak (Polska) i Antwan Tolhoek (LottoNL-Jumbo). Maciej Paterski próbował kontratakować z grupy zasadniczej, ale na jego kole siedział Bert-Jan Lindeman (LottoNL-Jumbo), kolega z ekipy walczącego o koszulkę górala, Tolhoeka. Holender nie dawał Polakowi zmiany i w końcu kolarz CCC Sprandi Polkowice musiał odpuścić i wrócić do stawki.

Czołowa „trójka” odjechała na ponad 5 minut. Peleton, prowadzony przez Bahrain-Merida cały czas kontrolował jednak sytuację i doścignął większość uciekinierów na wzniesieniu pod Głodówkę. Tam oderwał się Tolhoek, a na zjazdach dołączył do niego Robert Power (Orica-Scott). Do przodu z peletonu ruszył także Jan Tratnik, ale nie zdołał dołączyć do Australijczyka, który zostawił Tolhoeka za sobą.

Power został wchłonięty 30km przed kreską i od tej pory grupa zasadnicza zaczęła się jeszcze mocniej wydłużać i dzielić. Z przerzedzonej grupy wystrzelił kolejny z zawodników Orica-Scott, Jack Haig. Powoli budował przewagę i po ostatniej premii górskiej, 8 kilometrów przed metą w Zakopanem, miał ok. 45 sekund zapasu. Dowiózł go do mety i mógł świętować wygraną. Tymczasem sprint z grupy faworytów o kolejne miejsca na podium, a co za tym idzie sekundy bonifikaty, wygrali Wout Poels (Team Sky) i Bob Jungels (Quick Step Floors). Problemy tego dnia miał Peter Sagan (Bora-Hansgrohe), a w czołówce był Dylan Teuns (BMC Racing Team), który przejął od Słowaka koszulkę lidera.

„Pomarańczowi” nie zdołali utrzymać się w tym ciężkim terenie z najlepszymi kolarzami ekip World Tour, a pierwszym na mecie był Michal Schlegel – 41.miejsce.

Wyniki