Aktualności

Tour de Pologne: Tratnik w długiej ucieczce, Banaszek wśród najszybszych

Na długim i upalnym 4.etapie Tour de Pologne, Jan Tratnik przejechał blisko 230 kilometrów w ucieczce. Natomiast Alan Banaszek finiszował z najlepszymi, mieszcząc się w czołowej „10”.

Info: 1 sierpnia, Zawiercie – Zabrze, 238km

Trasa: płaska (jedna premia 4.kategorii, trzy premie lotne)

11089_756535081063041_8647322879978753361_n

Przebieg etapu

Po raz czwarty z rzędu polkowicka ekipa zdołał wysłać swojego przedstawiciela do ucieczki. Na najdłuższym etapie 74. Tour de Pologne, do przodu wyrwał się Jan Tratnik i był jednym z szóstki, która jechała na czele. Towarzyszyli mu Paweł Bernas (Polska), Remi Cavagna (Quick-Step Floors), Nick Dougall (Dimension Data), Bert-Jan Lindemann (LottoNL-Jumbo) i Toms Skuijins (Cannondale-Drapac).

Z uwagi na spory dystans oraz wysoką temperaturę (ok. 35 stopni), uciekinierzy ostrożnie gospodarowali siłami. Wypracowali ok. 6-minutową przewagę, którą później starali się utrzymać.

Jan Tratnik walczył na premiach lotnych dla swojego kolegi z ekipy, Adriana Kurka, by ten nie stracił koszulki. Był on największym zagrożeniem dla najszybszego w ucieczce, Lindemana. Niestety Słoweniec nie był w stanie powstrzymać Holendra i ten wygrał dwa razy, a raz był drugi, właśnie za Tratnikiem. Kolarz LottoNL-Jumbo objął w ten sposób prowadzenie w klasyfikacji aktywnych, z 10 punktami (1 punkt przed Kurkiem).

Ucieczka wjechała na rundy w Zabrzu z blisko minutową przewagą. Tratnik został wchłonięty ok. 9 kilometrów przed metą. Na czele samotnie jechał wtedy jeszcze Cavagna, ale on także został doścignięty i o wszystkim zadecydował masowy sprint.

Czułem się dziś bardzo dobrze, a w końcówce koledzy bardzo skutecznie wyprowadzili mnie na dobrą pozycję. Zacząłem sprint na kole Petera Sagana i odrobinę za wcześnie zdecydowałem się rozpocząć finisz. Jest w związku z tym pewien niedosyt, bo jeszcze wyższa lokata była w zasięgu – opowiadał zaledwie 19-letni Alan Banaszek, który w Zabrzu zajął 9.miejsce.

Wygrał Caleb Ewan (Orica-Scott) wyprzedzając Danny Van Poppela (Team Sky) i lidera wyścigu, Petera Sagana (Bora-Hansgrohe). W peletonie bezpiecznie przyjechał Maciej Paterski i obronił prowadzenie w klasyfikacji górskiej.

Wyniki