Aktualności

Tour de Pologne: Ulissi zwycięża w Madonna di Campiglio, Rebellin piętnasty

Pierwszym liderem 70. Tour de Pologne został Diego Ulissi (Lampre Merida), który na mecie w Madonna di Campiglio wyprzedził Darwina Atapumę (Colombia) oraz Rafała Majkę (Saxo Tinkoff).

Pierwszy etap 70. Tour de Pologne prowadził z Rovereto do Madonna di Campiglio. Jego długość wynosiła 183 kilometry a trasa prowadziła przez malownicze tereny prowincji Trentino. Na trasie znalazły się trzy górskie premie w tym dwie kategorii pierwszej.

Kolarze rozpoczęli ściganie w potwornym upale, gdzie temperatura przekraczała 35 stopni Celsjusza. Mimo wysokiej temperatury, peleton rozpoczął bardzo dynamiczną jazdę. Kilkanaście kilometrów po starcie zawiązała się pierwsza ucieczka w której jechali: Cedric Pineau (FDJ), Tosh van der Sande (Lotto-Belisol), Luke Rowe (Sky), Leonardo Duque (Colombia), Marco Pinotti (BMC Racing), Valerio Agnoli (Astana) oraz Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) a także dwaj Polacy, Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice) i Bartosz Huzarski (NetApp-Endura).

Bartek Matysiak w ucieczce.

Kiedy rozpoczął się podjazd pod pierwszą górską premię kat. 1 na przełęczy Fai della Paganella ucieczka podzieliła się na dwie grupy. Z przodu jechała czwórka kolarzy z Bartkiem Huzarskim i dość szybko uzyskała znaczna przewagę. Z tyłu za ucieczką jechała grupa kolarzy z Bartkiem Matysiakiem, która została wchłonięta przez peleton w którym mocno pracowały ekipy Colombia oraz Cannondale.

Davide Rebellin na trasie etapu.

Losy etapu rozstrzygnęły się na ostatnim podjeździe na metę w Madonna di Campiglio. Jako pierwszy zaatakował Tomasz Marczyński (Vacansoleil-DCM), później były jeszcze kolejne ataki jednak bez większego powodzenia. Kolejny atak zainicjował Pieter Weening (Orica-GreenEdge) któremu udało się odjechać na kilkanaście metrów. Za nim ruszyła grupka w składzie m.in. z: Atapumą, Ulissim, Majką, Sergio Henao (Sky), Domenico Pozzovivio (Ag2r), Ivanem Basso (Cannondale) i Davide Rebellinem (CCC Polsat Polkowice).

O zwycięstwie etapowym zdecydował sprint z czołowej grupy z której najszybszym okazał się Diego Ulissi (Lampre-Merida). Pokonał Darwina Atapumę (Colombia) oraz Rafała Majkę (Saxo Tinkoff). Davide Rebellin minął linię mety na 15. miejscu.

Na mecie w Madonna di Campiglio, dyrektor sportowy ekipy, Piotr Wadecki powiedział: etap uważam za bardzo udany. Kolarze wypełnili swoje zadania w 100 procentach. Najważniejszym założeniem na dzisiejszy etap było to, aby lider ekipy, Davide Rebellin nie odnotował strat na górskich etapach we Włoszech. Dziś się udało -Davide przyjechał w czołówce, ostatecznie etap  zakończył na 15 miejscu. Davide jest kolarzem, który lepiej się czuje na mniejszych pojazdach, tak więc jego czas przyjdzie na polskich etapach. Gliczarów – to są dla niego podjazdy. Poza tym bardzo dobrze pokazał sie Bartek Matysiak, zabrał sie do ucieczki, a więc także wykonał swoje zadania. Podobnie jak pozostali zawodnicy. Jest dobrze, jedziemy dalej.

Wyniki 1.etapu, Rovereto – Madonna di Campiglio, 183 km

1. Diego Ulissi (Lampre _Merida)  4:59:32

2. Darwin Atapuma (Colombia)

3. Rafał Majka (Saxo-Tinkoff)

 

15. Davide Rebellin

40. Adrian Honkisz  3:37

46. Mateusz Taciak 6:19

62. Jacek Morajko 11:02

66. Nikolay Mihaylov 11:02

114. Bartłomiej Matysiak 35:28

 

Z Madonna di Campiglio Andrzej Dyszyński