Aktualności

Tour de Pologne: zwycięstwo Darwina Atapumy w Bukowinie Tatrzańskiej

Darwin Atapuma (Colombia) został zwycięzcą 6.etapu wyścigu Tour de Pologne. Na mecie w Bukowinie Tatrzańskiej pokonał współtowarzysza ucieczki, Christophe’a Riblona (Ag2r La Mondiale). Christophe Riblon został nowym liderem wyścigu.

Podczas 6.etapu wyścigu kolarze mieli do pokonania pięć pętli o długości 38,4 kilometry każda co dawało łączny dystans 192 kilometrów. Były to niezwykle trudne pętle gdyż prowadziły po górzystych terenach Podhala gdzie znajdowały się dwa stosunkowo krótkie ale bardzo wymagające podjazdy pod premie górskie kat.1, usytuowane w miejscowościach Ząb i Gliczarów Górny. Każdy z tych podjazdów kolarze pokonywali pięciokrotnie.

Kolarze wystartowali z Bukowiny Tatrzańskiej, z przed kompleksu hotelowego Termy Bukovina a finiszowali na mecie również w Bukowinie Tatrzańskiej, położonej na podjeździe do miejscowości.
Kolarze wyruszyli na trasę etapu przy pięknej słonecznej pogodzie, której towarzyszyła bardzo wysoka temperatura sięgająca 30 stopni Celsjusza. Po przejechaniu pierwszych 10 kilometrów trasy rozpoczynał się pierwszy podjazd pod Ząb, i wówczas rozpoczęły się pierwsze ataki, które nieprzerwanie trwały przez cały czas trwania rywalizacji na tym królewskim etapie. Na podjazdach peleton mocno się dzielił, odjeżdżały kolejne ucieczki w których tak jak wczorajszego dnia bardzo aktywnie jechali Polacy. Tomasz Marczyński jadący w koszulce lidera klasyfikacji górskiej, by tę koszulkę utrzymać, atakował na większości górskich premii. Jego aktywność była na tyle skuteczna, że zgromadził taką ilość punktów która pozwoliła mu zostać najlepszym góralem wyścigu. W ucieczki zabierali się również Przemysław Niemiec, Bartek Huzarski, Sylwester Szmyd a także kolarze ekipy CCC Polsat Polkowice.

Do jednego z pierwszych odjazdów „zabrał” się Nikolay Mihaylov (CCC Polsat Polkowice). Ucieczka w której jechał, wypracowała sobie nawet przewagę sięgająca około 4 minut, lecz peleton nie pozwalał by przewaga się powiększała. Następowały liczne kontrataki, które doprowadziły, że na drugiej rundzie na czele jechała duża, 32-osobowa ucieczka a w niej aż czterech „pomarańczowych”: Davide Rebellin, Jacek Morajko, Mateusz Taciak i niezmordowany tego dnia, Nikolay Mihaylov. Byli tam również Sylwester Szmyd, Bartosz Huzarski i Michał Gołaś.

Ucieczka dużej grupy kolarzy z Davide Rebellinem, Jackiem Morajko, Nikolayem Mihaylovem i Mateuszem Taciakiem.

 

Na trzecim okrążeniu z grupy tej zaatakowali Huzarski i Szmyd, i dość szybko odjechali pozostawiając grupę, z której zaczęli odpadać kolejni kolarze.

Kiedy kolarze pokonywali dystans ostatniego okrążenia i rozpoczęli podjazd pod Gliczarów, zaatakował Darwin Atapuma (Colombia) za którym ruszył Sergey Chernetskiy (Katusha) a także Christophe Riblon (Ag2r La Mondiale). Na ostatnich kilometrach przed metą do prowadzącego Atapumy dojechał Riblon, tocząc walkę o zwycięstwo etapowe.Ostatecznie lepszym okazał się Kolumbijczyk Darwin Atapuma (Colombia), który pokonał Christophe’a Riblona (Ag2r La Mondiale). Trzecie miejsce zajął Leopold Konig (NetApp Endura).

Nowym liderem wyścigu został Christophe Riblon (Ag2r La Mondiale).

Wyniki 6.etapu, Bukowina Tatrzańska – Bukowina Tatrzańska, 192 km;

1. Darwin Atapuma (Colombia) 5:19:36

2. Christophe Riblon (Ag2r La Mondiale) 0:02

3. Leopold Konig (NetApp Endura) 0:22
30. Davide Rebellin 5:21

55. Mateusz Taciak 17:57

56. Adrian Honkisz

72. Bartłomiej Matysiak 27:05

110. Nikolay Mihaylov 40:38

 

Z Bukowiny Tatrzańskiej Andrzej Dyszyński