Aktualności

Tour de Slovaquie sprawdzianem przed MŚ

Dla grupy CCC Sprandi Polkowice wyścig Tour of Slovakia będzie ostatnim testem formy i okazją do jej wyszlifowania, przed mistrzostwami świata w jeździe drużynowej na czas.

5-dniowa etapówka charakteryzuje się ciężką trasą, choć dającą możliwość walki o wysokie miejsca na etapach zawodnikom o różnej specjalizacji. Zmagania rozpoczną się od 1,9-kilometrowego prologu w Popradzie, na który nastawia się jeden z najlepszych czasowców na świecie, Jan Tratnik. Słoweniec triumfował w krótkiej czasówce na otwarcie zeszłorocznej edycji i potem dowiózł koszulkę do samego końca.

O ile w prologu różnice będą wyrażone w sekundach, o tyle następnego dnia kolarzy dzielić będą już minuty. Wszystko za sprawą siedmiu premii górskich (z czego sześć 1.kategorii) i podjazdu prowadzącego na metę w miejscowości Štrbské Pleso, w Tatrach Wysokich. Końcowe 7,3 kilometra prowadzą do góry, ze średnim nachyleniem ok. 5%.

Na drugim etapie ponownie kolarze zmierzą się z siedmioma kategoryzowanymi wzniesieniami (cztery 1.kategorii), choć tym razem jednak ostatni szczyt znajduje się 45km przed metą. Końcowy fragment jest płaski, więc słabsi górale będą mieli szansę dołączyć do prowadzących.

Etapy ze startu wspólnego zostały ułożone z tendencją malejącą, od tych najtrudniejszych do tych łatwiejszych pod względem ukształtowania terenu. Zgodnie z tym trendem etap trzeci będzie uwzględniał już „tylko” trzy wzniesienia i na metę powinna wpaść większa grupa. Zupełnie płasko będzie na zakończenie rywalizacji, gdy peleton przemierzy 157-kilometrowy odcinek z miejscowości Nitra do Galanta. Trudno wyobrazić sobie, by o zwycięstwo nie walczyli tam typowi sprinterzy.

Poza Janem Tratnikiem, który będzie bronić zwycięstwa sprzed roku, grupa CCC Sprandi Polkowice wystawia też innych kolarzy świetnie radzących sobie na pagórkach i jeździe indywidualnej. W prologu groźni będą też Mateusz Taciak, Kamil Gradek, Adrian Kurek oraz Szymon Sajnok, który poza czasówką, skupi się też na tych etapach, które rozstrzygnie masowy sprint. Łukasz Owsian i Paweł Bernas dadzą natomiast rywalom popalić w cięższym terenie.

Spośród tej „siódemki” wytypowana będzie ostateczna „szóstka”, która tydzień później stanie na starcie drużynowych mistrzostw świata w Innsbrucku.

Tour de Slovaquie

12 września, Prolog – Poprad – Poprad (1,9km)

13 września, Etap 1 – Poprad – Strbske Pleso (169,9km)

 

14 września, Etap 2 – Ruzomberok – Dubnica nad Vahom(194,8km)

15 września, Etap 3 – Dubnica nad Vahom – Nitra (180,6km)

16 września, Etap 4 – Nitra – Galanta (161,8km)

Skład CCC Sprandi Polkowice na Tour de Slovaquie (2.1, 12 – 16 września): Jan Tratnik, Łukasz Owsian, Paweł Bernas, Kamil Gradek, Adrian Kurek, Mateusz Taciak, Szymon Sajnok