Aktualności

Tour de Suisse: De la Parte 14. na pierwszym górskim etapie

Victor de la Parte ukończył pierwszy górski etap Tour de Suisse na wysokim, 14.miejscu. Po solowej akcji z ucieczki wygrał Darwin Atapuma (BMC Racing).

Na 5. etapie peleton wjechał w wysokie góry. Na trasie znalazły się trzy długie podjazdy – dwa kategorii HC – Furkapss i prowadzący do mety w Cari – oraz 1.kategorii Gotthardpass. Pogoda na starcie zachęcała do jazdy, ale w czasie rywalizacji kilka razy się psuła i często rywalizacja była prowadzona w zimnie i deszczu.

Bardzo wiele ekip miał w planie zabranie się do ucieczki. Po kilku próbach odjechała spora, aż 24-osobowa grupa. Jechali w niej Matvey Mamykin, Riccardo Zoidl, Michael Mathews, Amets Txurruka, Darwin Atapuma, Silvan Dillier, Ian Boswel, David Lopez, Bram Tankink, Kristijan Durasek, Jan Polanc, Laurens Tean Dam, Joseph Dombrowski, Davide Vieilla, Tim Wellens, Kantstantin Siutsou, Natnael Berhane, Laurent Pichon, Dries Devenyns, Hubert Dupont, Winner Anacona, Pieter Weening, Antwan Tolhoek i Michel Kreder. Wypracowali oni maksymalną przewagę na poziomie 3 minut.

Ciężki teren oraz niesprzyjająca pogoda mocno podzieliła zarówno ucieczkę, jak i grupę zasadniczą. Finałowe wzniesienie, z zapasem – 1:10,  jako pierwsza rozpoczęła grupka z Wellensem, Atapumą, Dupont, Berhane, Siutsou, Anaconą i Polancem. Natomiast w peletonie 12-kilometrową wspinaczkę z głównymi faworytami zaczęło 3 przedstawicieli CCC Sprandi Polkowice – Victor de la Parte, Felix Grossschartner i Branislau Samoilau.

Na podjeździe przez większość czasu tempo w grupie zasadniczej nadawał zespół Sky, doprowadzając do sporej selekcji. Tymczasem z przodu uciekinierzy atakowali się nawzajem, ale najlepiej na tym wyszedł Atapuma. Odpuścił on kilka pierwszych przyspieszeń, by zaatakować w odpowiednim momencie. Pomimo mocnej pogoni za nim, zdołał on – jako jedyny kolarz z odjazdu – uprzedzić goniących.

Zameldował się na szczycie z kilkusekundową przewagą nad drugim Warrenem Barguilem (Giant – Alpecin) oraz nowym liderem klasyfikacji generalnej, Pierrem Latour (AG2R La Mondiale).

Bardzo dobrze na ostatnim podjeździe spisał się Victor de la Parte. Trzymał się on faworytów aż do ok. 2 kilometrów przed metą. Ostatecznie przyjechał na 14.miejscu, 43 sekundy za zwycięzcą. W generalce plasuje się na 20.pozycji, ze stratą 3:42.