Aktualności

Tour de Suisse: Giro wciąż w nogach Hirta

Jan Hirt nie zregenerował się jeszcze wystarczająco po bardzo udanym dla niego Giro d’Italia i nie był w stanie nawiązać walki z najlepszymi, na pierwszym górskim etapie Tour de Suisse.

Info: 4.etap, 13 czerwca, Bern – Villars-sur-Ollon, 143,2km

Trasa: górska, meta na podjeździe (Col des Mosses – dł. 13.7km, śr.nach. 4%, kat.1; Villars-sur-Ollon – 11,1km, 7.6%, HC)

tour-de-suisse-2016-stage-1-1488449526

Przebieg zmagań

Po bardzo szybkim otwarciu 4 kolarzy zdołało oderwać się od peletonu. Byli to Lars Boom (Team LottoNL-Jumbo), Lawrence Warbasse (Aqua Blue Sport), Antoine Duchesne (Direct Energie) i Nick Van der Lijcke (Roompot – Nederlandse Loterij). Dokładali oni do swojej przewagi, aż do 82. kilometra, gdy różnica wynosiła 8 minut.

Na podjeździe 1.kategorii Col des Mosses z odjazdu odpadł Boom, a peleton zmniejszył straty do 5 minut. Tempo w grupie zasadniczej na zjazdach było bardzo wysokie, gdyż czołowe ekipy ustawiały swoich liderów do drugiego, finałowego wzniesienia, Villars-sur-Ollon (kat. HC).

U podnóża zapas uciekinierów wynosił ok. 4 minuty, ale z każdym kilometrem topniał. Dalej zmniejszała się także grupka prowadząca, aż w końcu na czele pozostał samotny Warbasse. Amerykanin zdołał utrzymać przewagę i wykończony wjechał na metę. Zameldował się na niej 40 sekund przed drugim Damiano Caruso (BMC Racing) i trzecim Stevenem Kruijsvijkiem (Team LottoNL-Jumbo).

Jan Hirt rozpoczął podjazd z najlepszymi, ale musiał odpuścić ok. 5 kilometrów przed metą, odpadając razem z triumfatorem Giro d’Italia, Tomem Dumoulinem. Zajął 37.miejsce, tracąc 6:27.

Wyniki