Aktualności

Tour de Suisse: Ponzi 17. w szybkiej końcówce

Simone Ponzi finiszował na 17.miejscu na etapie Tour de Suisse do Cevio.

Info: 5.etap, 14 czerwca, Bex- Cevio, 222km

Trasa: górzysta z płaską końcówką (Simplon Pass – 20km, śr. 6,6%, kat. HC; Druogno – 6km, 5,6%, kat. 3)

tour-de-suisse-2016-stage-1-1488449526

Przebieg zmagań

Etap miał niezwykle szybkie otwarcie, gdyż po pierwszych dwóch godzinach uzyskano średnią prędkość na poziomie 48km/h. Nie trudno sobie wyobrazić, że uformowanie odjazdu w takich warunkach jest niezwykle ciężkim zadaniem. Zajęło to aż 70 kilometrów, aż w końcu odskoczyła „6” – Aman Kamyshev (Astana), Benjamin King (Dimension Data), Jelle Wallays (Lotto Soudal), Sam Bewley (ORICA-Scott), Lars-Petter Nordhaug (Aqua Blue Sports) i Jesper Asselman (Roompot – Nederlandse Loterij).

Ich przewaga na podjeździe pod Simplon Pass oscylowała w okolicach 5 minut, ale po zjazdach i kolejnej górce, Druogno, różnica spadła do 2 minut, 40 kilometrów przed metą. Z przodu nie było już wtedy Kamysheva, który odpadł z ucieczki.

Na finałowych 30 kilometrach rozpadał się deszcz. Peleton był wtedy na krótkim zjeździe, ale wystarczająco długim, by podzielić stawkę. W pierwszej grupce pozostał Simone Ponzi, a kontakt z czołówką stracił m.in. Jan Hirt.

Kolejni uciekinierzy byli wchłaniani, a ostatni dwaj, Asselman i King zostali doścignięci 6km przed końcem. Sprinterzy ustawiali już wtedy swoje pociągi, a ten najskuteczniejszy miała ekipa Bora-Hansgrohe. Jej lider, Peter Sagan wygrał ze sporą przewagą wyprzedzając Michaela Albasiniego (ORICA-Scott) i Matteo Trentina (Quick Step Floors). Ponzi wywalczył 17.lokatę.

Wyniki