Aktualności

Tour des Fjords: Bernas w top 15 na etapie i w generalce

Paweł Bernas finiszował na 15.miejscu na ostatnim etapie Tour des Fjords, zapewniając sobie również lokatę w czołowej „15” końcowej klasyfikacji.

Info: 24 maja, Farsund – Egersund, 183km

Trasa: pagórkowata

Ostatni etap trzydniowych zmagań był tym najcięższym, z mocno pagórkowatą, obfitującą w strome i krótkie wzniesienia, pierwszą częścią zmagań i pofałdowaną końcówką. Początek był zatem bardzo aktywny, z niezliczonymi akcjami i próbami rozerwania stawki. Ostatecznie odjechać udało się piątce Julien Bernard, Maxime Monfort, Guillermo Lluis Mas, Nathan Earle, Nikolay Mihaylov i Julian Cardona. Wypracowali oni 3-minutowy zapas, który później był kontrolowany przez peleton, prowadzony przez Mitchelton-Scott.

Kolarze CCC Sprandi Polkowice nie załapali się do odjazdu, ale jechali mocno w grupie pościgowej. Jako liderzy klasyfikacji drużynowej, nie chcieli oni stracić tego prestiżowego wyróżnienia.

Ucieczka zaczęła się rozsypywać daleko przed metą. Na czele pozostała tylko dwójka Monfort i Earle i byli oni ostatnimi dościgniętymi uciekinierami. Ich akcja została zakończona kilkanaście kilometrów przed metą, na końcowych dwóch, 13-kilometrowych rundach wokół Egersund.

Finał zmagań był niezwykle emocjonujący za sprawą licznych ataków. Żaden z nich nie okazał się jednak kluczowy i o wszystkim zadecydował ciężki sprint pod górę. Wygrał go Bjorn Lambrecht (Lotto-Soudal), przed Michaelem Albasinim (Mitchelton Scott) i Edvaldem Boassonem Hagenem (Dimension Data).

Paweł Bernas uplasował się na 15.miejscu, kończąc całą imprezę na 14. pozycji. Frantisek Sisr, który przed etapem był 4. w ogólnym zestawieniu nie dał rady utrzymać tempa w tak ciężkim, górzystym terenie, stracił ponad 6 minut i wypadł z czołówki.

„Pomarańczowi” pojechali jednak bardzo równo i mocno jako cała ekipa, kończąc rywalizację na drugim miejscu w klasyfikacji drużynowej.