Tour du Limousin: 12.miejsce Davide Rebellina na 1.etapie wyścigu

Björn Leukemans (Wanty-Groupe Gobert) został zwycięzcą 1.etapu wyścigu Tour du Limousin. Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice) finiszował na 12.miejscu.

Pierwszy etap wyścigu francuskiej etapówki Tour du Limousin (kat.UCI 2.1) prowadził z Limoges do Brive a jego długość wynosiła 174 kilometry. Trasa na całej swej długości przebiegała w terenie mocno pagórkowatym gdzie umiejscowiono trzy górskie premie kat.3. Na 9 kilometrów do mety kolarze musieli pokonać 2 kilometrowy podjazd na ostatnia górską premię Côte de Lissac ( o średnim nachyleniu 5,3%). Po jej pokonaniu zjazd prowadził już na metę w Brive.

Kiedy kolarze wystartowali z Limoges, peleton długo nie jechał razem. Na pierwszych kilometrach trasy, dość nieoczekiwanie, nastąpił atak czwórki kolarzy. Zaatakowali: Frédérik Backaert (Wanty-Groupe Gobert), Florian Guillou (Bretagne-Séché Environnement), Angel Madrazo (Caja Rural) i Flavien Dassonville (BigMat-Auber 93). Ucieczka zyskała przewagę, która maksymalnie wynosiła około 4 minut. Peleton nie pozwalał na więcej i sukcesywnie zmniejszał ich przewagę. Ucieczka została zlikwidowana po przejechaniu przez peleton 75 kilometrów trasy. Wówczas nastąpił kontratak z peletonu. Na czele utworzyła się 18-osobowa grupa kolarzy. Do ucieczki zabrał się zawodnik „pomarańczowych”, Davide Rebellin.

Skład uciekającej grupy kolarzy był na tyle silny, że z wyraźną przewagą dojechali do ostatniej górskiej premii. Na podjeździe pod Côte de Lissac, ucieczka dość mocno się porwała. Davide Rebellin długo utrzymywał się z przodu, zajmując 3.miejsce na górskiej premii. Na zjeździe zaatakował Björn Leukemans (Team Wanty). Uzyskał kilkunastosekundową przewagę nad pozostałymi zawodnikami i samotnie minął linie mety w Brive.Z 5 sekundową stratą do zwycięzcy na mecie zameldowali się Stephane Rossetto (Big Mat Auber) przed Mauro Finetto (Neri Sottoli).

Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice) finiszował na 12.miejscu ze stratą 14 sekund do zwycięzcy.