Aktualności

Tour Mediterraneen: zwycięstwo Lofkvista, Rebellin osiemnasty

Ostatni etap wyścigu Tour Méditerranéen (kat.2.1) wygrał Jurgen Roelandts (Lotto – Belisol). Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Thomas Lofkvist (IAM Cycling), Davide Rebellin ukończył wyścig na 18. miejscu.

W niedzielę, kolarze przystąpili do ostatniego etapu Tour Méditerranéen, który prowadził z Bandol do Grasse. Był to najdłuższy etap tego wyścigu liczący 192 kilometry a trasa jego prowadziła po bardzo mocno pofałdowanym terenie. Na rasie usytuowane były dwie górskie premie. Pierwsza z nich kat.1, na 100 kilometrze to trudny choć krótki podjazd. Dużo większym wyzwaniem dla kolarzy był 10 kilometrowy podjazd na drugą z górskich premii (kat.2) pod Col du Tanneron. Po pokonaniu tej premii, trasa wyraźnie prowadziła po zjazdach aż do mety w Grasse.


Zaraz po stracie kolarzy w Bandol, wielu „śmiałków” próbowało odjechać od peletonu. Nie było to proste, gdyż ekipy wzajemnie się kontrolowały nie dopuszczając do odjazdu kogokolwiek. Skuteczny atak grupy kolarzy nastąpił około 20 kilometra, kiedy na trasie etapu pojawił się pierwszy podjazd. Wówczas odjechała grupa 17 kolarzy. Współpraca między kolarzami układała się bardzo dobrze co spowodowało, że ucieczka zaczęła szybko powiększać przewagę nad peletonem. Gdy na 100 kilometrze kolarze pokonywali pierwszą górską premie kat.1. przewaga ucieczki wynosiła ponad 3 minuty. Na kolejnej górskiej premii, po pokonaniu dość trudnego podjazdu pod Col du Tanneron, przewaga zmniejszyła się do 2,5 minuty. W ucieczce jechało już tylko 12 kolarzy.

Gdy do mety pozostawało coraz mniej kilometrów w peletonie zaczęto organizować pościg w który zaangażowały się szczególnie ekipy AG2R Mondiale i RadioShack. Z uciekającej grupy zaczęli wykruszać się kolejni uciekinierzy a mocno pracujący peleton szybko likwidował przewagę. Niestety, nikomu z kolarzy uciekającej grupy nie udało się dojechać na metę przed peletonem. Rozpędzony peleton zlikwidował ucieczkę i mocno porwany zmierzał do mety w Grasse. Zwycięzcą etapu został Jurgen Roelandts z Lotto-Belisol, który o 4 sekundy wyprzedził Francesco Redę (Androni) i o 14 sek. Mikele Nievea z Euskatelu. Kolejni kolarze przekraczali metę w sekundowych odstępach.

Davide Rebellin przekroczył metę na 24. miejscu tracąc do zwycięzcy 41 sekund. Kolejnym kolarzem CCC Polsat Polkowice, który dojechał do mety był Adrian Honkisz. Zajął on 84. miejsce ze stratą około 16 minut.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Thomas Lofkvist (IAM Cycling). Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice) zajął ostatecznie 18. miejsce ze strata do zwycięzcy 2 min. I 17 sek.

 

Wyniki 5.etapu, Bandol – Grasse, 192 km

1. Jurgen Roelandts (Lotto-Belisol) – 4:54:49

2. Francesco Reda (Androni – Venezuela) 0:04

3. Mikele Nieve (Euskaltel) 0:13

24. Davide Rebellin 0:41

84. Adrian Honkisz 15:47

DNF. Łukasz Owsian

DNF. Tomasz KIendyś

DNF. Piotr Gawroński

DNF. Paweł Charucki

 

Klasyfikacja generalna wyścigu

1. Thomas Lofkvist (IAM Cycling) 12:27:24

2. Jean- Christophe Péraud (AG2R La Mondiale)

3. Francesco Reda (Androni – Venezuela 0:11

18. Davide Rebellin 2:17

98. Adrian Honkisz 34:08

 

źródło map: velowire.com