Aktualności

Tour of Austria: Aktywny Taciak na 7. etapie

Mateusz Taciak był jednym z najbardziej aktywnych kolarzy na 7. etapie Tour of Austria. Zawodnik CCC Sprandi Polkowice jechał w ucieczce dnia, a w końcówce próbował samotnej akcji.

Krótki, 125-kilometrowy dystans i w większości płaska trasa, czekała na kolarzy ósmego dnia rywalizacji. Po 22 kilometrach na czele uformowała się duża, 21-osobowa ucieczka dnia. Jechał w niej Mateusz Taciak, a także tacy zawodnicy jak Moren Moser (Cannondale-Garmin), Evgeni Petrov (Tinkoff-Saxo), Blel Kadri (Ag2r La Mondiale), Jan Tratnik (Amplatz – BMC), David Tanner (IAM Cycling), Eduard Vorganov (Katusha), Lukas Postlberger, Michael Gogl (obaj  Tirol), Daniel Auer (WSA-Greenlife), czy też Brent Bookwalter (BMC Racing). Ten ostatni był największym zagrożeniem dla zawodników liczących się w klasyfikacji generalnej, gdyż zajmował 9.miejsce ze stratą tylko 3:11.

Na początku z przodu był również jeden kolarz z grupy lidera – Team Vorarlberg – ale musiał on poczekać na peleton, by pomagać swoim kolegom w pogoni.

Po pokonaniu 75 kilometrów przewaga grupki była najwyższa i wynosiła 2:35. Peleton zaczął zmniejszać straty, ale jego siła nie była na tyle duża, bo zredukować różnicę do zera. Tym bardziej, że tempo w odjeździe było bardzo wysokie i wielu kolarzy próbowało ataków.

Wśród najbardziej aktywnych był Mateusz Taciak. Kolarz CCC Sprandi Polkowice wyczuł odpowiedni moment i na końcowych kilometrach odskoczył na kilkaset metrów. Przed nim jechał tylko Lukas Postlberger. Polak ostatecznie został doścignięty przez rywali, na finałowym kilometrze, ale zaprezentował bardzo odważną jazdę. Austriak utrzymał natomiast prowadzenie i sięgnął po zwycięstwo. Na drugim i trzecim miejscu zameldowali się Eduard Vorganov i Moreno Moser.

Jan Hirt przyjechał w peletonie, 1:09 za triumfatorem i utrzymał trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Swoją pozycję lidera, zachował również Victor De La Parte (Team Vorarlberg).