Aktualności

Tour of Austria: Grossschartner 5. na “królewskim etapie”

Felix Grossschartner uplasował się na 5.miejscu na najtrudniejszym etapie Tour of Austria i zbliżył się do podium klasyfikacji generalnej.

Info: 5.etap, 7 lipca, Kitzbühel – Alpendorf, 212,8km

Trasa: górska  (Felbertauern – 14km, śr. 6,4%, kat. 1; Iselsber – 7km, 5,2%, kat. 2; Hochtor (Grossglockner) – 17,4km, 8,3%, kat. HC; Fuscher Thorl – 1,9km, 8,4%, kat.3)

a542bc568b907520c46da08f4cd7c5fc

Przebieg etapu

Ucieczka dnia wyłoniła się na podjeździe 1.kategorii, Felbertauern. Tam oderwało się 5 kolarzy, a peleton rozerwał się na kawałki. Tom-Jelte Slagter (Cannondale-Drapac), Ben O’Connor (Dimension Data), Anthony Perez (Cofidis), Pieter Weening (Roompot – Nederlandse Loterij), Riccardo Zoidl (Team Felbermayr – Simplon Wels) zaatakowali najbardziej zdecydowanie, uzyskując prawie 4 minuty przewagi.

Po zjazdach główna grupa się zjechała i wśród 60 zawodników było 6 „pomarańczowych”, m.in. 5 w klasyfikacji generalnej, Felix Grossschartner.

Na najwyższy szczyt wyścigu i najwyższą przełęcz Austrii, do której prowadzi droga szosowa, Hochtor, w czołówce wspinali się już tylko Weening, Zoidl i O’Connor. Kilka kilometrów przed premią górską HC dołączył do nich jeszcze 3.  w generalce Miguel Angel Lopez (Astana).

Walkę o punkty na premii górskiej wygrał Weening przed Zoidlem. Ta sama dwójka odpadła później na zjazdach od Lopeza i O’Connora, ale pościg i tak był już wtedy bardzo blisko i czołówka została skasowana. Zoidl i O’Connor nie dali jednak za wygraną i na płaskim dojeździe do mety ponowili atak. Początkowo Felix Grossschartner, próbowało do nich przeskoczyć, ale jego próba nie okazała się udana.

Duet popisał się niespożytymi siłami i między sobą wyłonił triumfatora etapowego. Został nim O’Connor, atakując na ostatnim kilometrze. W końcówce sporo energii musiał z siebie wykrzesać Grossschartner, gdyż jego awans na 4.miejsce w generalce (po odniesionych stratach Reine Taaramae) stanął pod znakiem zapytania. 3km przed końcem O’Connor miał 2 minuty przewagi, a właśnie tyle wynosił zapas Austriaka nad Australijczykiem. Ostatecznie kolarz CCC Sprandi Polkowice zdołał wywalczyć awans, odrywając się od grupki i zajmując na mecie 5.lokatę.

Stefan Denifl (Aqua Blue Sport) obronił koszulkę lidera. Grossschartner traci do niego 1:05, a do podium 6 sekund.

Wyniki