Aktualności

Tour of Austria: Grossschartner 10. w generalce po wietrznym, 1. etapie

Felix Grossschartner utrzymał się w czołowej grupie, która uformowała się na bocznym wietrze i wyszedł dzięki temu na dobrą pozycję do walki w klasyfikacji generalnej Tour of Austria.

Info: 3 lipca, Graz – Wiedeń, 194km

Trasa: głównie płaska (jedna premia 2.kategorii na początku etapu)

a542bc568b907520c46da08f4cd7c5fc

Przebieg etapu

Ucieczka dnia formowała się na „dwa tempa”. Najpierw powstała 5-osobowa grupka, uzyskując prawie 2 minuty przewagi, ale peleton po chwili zawahania zdecydował się na skasowanie odjazdu. Dopiero druga próba okazała się być tą skuteczną. Uczestniczyli w niej Gatis Smukulis (Delko Marseille Provence KTM), Hans Jörg Leopold (Team WSA Greenlife), Stephan Rabitsch (Team Felbermayr Simplon Wels), Patrick Gamper ( Tirol Cycling Teams), Peter Kusztor (Amplatz – BMC). Grupka uzyskała ponad 5-minutową przewagę, ale drugą część etapu musiała pokonywać w okrojonym składzie. Na podjeździe 2.kategorii zaatakowali Smukulis, Rabitsch i Gamper, a Leopold i Kusztor zostali wchłonięci.

Peleton po zjazdach wzmocnił pogoń, a na bocznym wietrze rozerwał się na kilka części. W pierwszej zdołał się utrzymać Felix Grossschartner i jego grupa doścignęła Smukulisa, ostatniego z uciekinierów, 3 kilometry przed metą.

O zwycięstwie zadecydował sprint i wygrał go Elia Viviani (Włochy). Pokonał on Sepa Vanmarcke (Cannondale Drapac) i Jasona Lowndesa (Isreal Cycling Academy). Grossschartner uplasował się na 17.miejscu i jest dobrej pozycji do walki o wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej. Awansował na 10.miejsce, a wielu górali przyjechało w drugiej grupie, ze stratą 1:42.

Wyniki