Aktualności

Tour of Austria: Stosz w czołówce na szybkim etapie, Hirt wciąż liderem

Patryk Stosz finiszował na 10.miejscu, a Jan Hirt w peletonie na 6. etapie Tour of Austria. Dzięki temu Czech zachował prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

To nie był łatwy etap do obrony koszulki lidera. Do pokonania było ponad 200 kilometrów oraz dwie premie górskie w końcowej fazie rywalizacji (jedna 2.  i jedna 3.kategorii). Kontrolować było go niezwykle trudno szczególnie na początku zmagań. Podczas pierwszej godzina jazdy średnia prędkość wyniosła 50km/h i bardzo wielu kolarzy decydowało się na odjazd. Przez długi czas nikt nie był jednak w stanie oderwać się na większą odległość.

Dopiero po ok. 80 kilometrach uformowała się 3-osobowa ucieczka. Jechali w niej Nich Van Der Lijke (Roompot), Jevgenij Slunov (Gazprom) i Alessandro Vanotti (Astana). Jako, że nie zagrażali oni liderowi Janowi Hirtowi w klasyfikacji generalnej, sytuacja w wyścigu się uspokoiła, a „pomarańczowi” mogli spokojnie nadawać tempo w peletonie.

Prowadzące trio dzielnie pedałowało na czele, ale grupa zasadnicza nie pozwoliła mu wypracować większej przewagi niż 4 minuty. Ostatecznie skasowała odjazd na końcowych kilometrach i mogła przygotować się do masowego sprintu.

W nim po raz kolejne triumfował Nicola Ruffoni (Bardiani CSF) i po raz kolejny  w czołówce przyjechał mistrz Polski U23 w jeździe na czas, Patryk Stosz. Zajął on 10. lokatę, a Jan Hirt zameldował się bezpiecznie w peletonie i utrzymał koszulkę lidera.

Jutro ostatni etap wyścigu i ostatni dzień bronienia prowadzenia w wyścigu przez „pomarańczowych”. Odcinek jest płaski, choć ostatni kilometr prowadzi pod górę, na podwiedeńskim wzniesieniu.