Aktualności

Tour of Austria: Trzecie miejsce Hirta na Kitzbüheler Horn

Jan Hirt zajął trzecie miejsce na 6. etapie Tour of Austria, kończącym się na stromym podjeździe pod Kitzbüheler Horn. Czech stracił prowadzenie w klasyfikacji generalnej na rzecz triumfatora, Victora De la Parte. 

Etap rozpoczął się od mocnego uderzenia i wspinaczki pod najwyższy punkt wyścigu, Grossglockner. Szczyt tego podjazdu znajdował się na 48. kilometrze, a jako pierwszy zameldował się tam Felix Groβschartner (Felbermayr – Simplon Wels). Był on jednym z kolarzy, który wziął udział w ucieczce dnia. Formowała się ona przez pierwszych kilkadziesiąt kilometrów i ostatecznie liczyła 8 kolarzy. Poza Austriakiem na czele jechali również Julien El Fares (Team Marseille) Matej Mohoric (Team Cannondale – Garmin), Patrick Schelling (IAM Cycling), Jesper Hansen (Tinkoff-Saxo), David Wohrer (Tirol Cycling Team), Frederik Backaert (Wanty – Groupe Gobert) i Rudy Molard (Cofidis, Solution Credits).

Ich przewaga nigdy nie przekroczyła 3 minut, głównie za sprawą grupy CCC Sprandi Polkowice, która kontrolowała wydarzenia na trasie od samego początku zmagań.

Na finałowym, ponad 7-kilometrowym wzniesieniu ucieczka zaczynała się rozsypywać, a główna grupa skurczyła się do zaledwie kilku kolarzy. Byli w niej Jan Hirt oraz Sylwester Szmyd. Systematycznie wchłaniali oni kolejnych zawodników wcześniej jadących w czołówce, aż w końcu po ataku Hirta i Victora De la Parte (Team Vorarlberg), ta dwójka objęła prowadzenie.

24-letni zawodnik „pomarańczowej” ekipy nie zdołał utrzymać tempa swojego rywala i został z tyłu ok. 2 kilometry przed szczytem. Austriak zachował siły do samej mety, wygrał etap i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Zameldował się na szczycie 1:17 przed Benem Hermansem (BMC Racing), który zdołał w samej końcówce wyprzedzić Hirta. Czech stracił do zwycięzcy 1:28.

Kolejność w pierwszej trójce w klasyfikacji generalnej jest identyczna do tej na etapie, zatem zawodnik polkowickiego zespołu plasuje się na trzecim miejscu.