Aktualności

Tour of Britain: Owsian wciąż w koszulce górala

Łukasz Owsian utrzymał prowadzenie w klasyfikacji górskiej po 2.etapie OVO Energy Tour of Britain, ponownie jadąc w ucieczce dnia.

Info: 2.etap, 4 września, Kielder water and forest park – Blyth, 211,7km

Trasa: pofałdowana

Przebieg etapu

Łukasz Owsian, właściciel koszulki najlepszego górala, po raz drugi z rzędu zabrał się do ucieczki dnia. Pokazał w ten sposób swoje aspiracje do utrzymania prowadzenia. Miał gdzie powiększyć swój dorobek punktowy, gdyż w programie były trzy premie górskie, wszystkie na pierwszych 65 kilometrach.

Musiał na nich walczyć z sześcioma innymi uciekinierami – Rory Townsendem (BIKE Channel Canyon), Grahamem Briggsem (JLT Condor), Matthew Holmesem (Madison Genesis), Kamilem Gradkiem (ONE Pro Cycling), Jacobem Scottem (An Post Chain Reaction), Silvanem Dillierem (BMC Pro Team). Jego największym rywalem był Scott, który zaczął dzień z 5 punktami, a później wygrał pierwszą premię i dwa razy był drugi. Zrównał się punktami z Owsianem, ale zgodnie z regulaminem zawodnik CCC Sprandi Polkowice obronił koszulkę.

Ucieczka uzyskała tego dnia maksymalną przewagę na poziomie 5 minut, ale peleton regularnie ją redukował. 14 kilometrów przed metą grupa zasadnicza jechała już razem, a „pomarańczowi” starali się ustawić na jej czele.

Zgodnie z oczekiwaniami doszło do masowego finiszu. Pierwszy na kresce był Edvalvd Boasson Hagen (Dimension Data), ale po decyzji sędziów został on relegowany za niewłaściwy sprint i zwycięstwo przyznano Elii Vivianiemu (Team Sky). Drugi był Dylan Groenewegen (Team LottoNL-Jumbo), a trzeci Fernando Gaviria (Quick Step Floors). Alan Banaszek finiszował na 16. pozycji.

Wyniki