Aktualności

Tour of Croatia: Cerny w ucieczce złapanej na ostatnim kilometrze

Grupa zasadnicza była bezlitosna dla Josefa Cernego i jego towarzyszy z ucieczki na 3. etapie Tour of Croatia. Grupka została schwytana dopiero na ostatnim kilometrze i po raz kolejny o triumfie zadecydował masowy sprint.  

Po dwóch wyjątkowo długich odcinkach Tour of Croatia, trzeci etap miał tradycyjną długość. Do pokonania było 190 kilometrów, z kilkoma mniejszymi wzniesieniami. Większość podjazdów znajdowało się w początkowej fazie zmagań, więc najbardziej prawdopodobnym scenariuszem był masowym sprint.

Wśród tych, którzy nie zamierzali czekać do decydującej rozgrywki sprinterów, był Josef Cerny. Zaatakował on na początku rywalizacji razem z dwoma Polakami – Marcinem Białobłockim (One Pro Cycling) i Kamilem Gradkiem (Verva ActiveJet), a także Nicola Boemem (Bardiani-CSF), Artemem Ovechkinem (Gazprom-RusVelo) oraz Markiem Christianem (Team Wiggins). Zbudowali maksymalną przewagę na poziomie 5-minutową.

Peleton delikatnie i powoli skracał dystans i 20 kilometrów przed metą różnica wciąż wynosiła 2 minuty. Uciekinierzy uwierzyli, że są w stanie odeprzeć pogoń i rozegrać końcówkę między sobą. Całą szóstka zgodnie współpracowała i na finałowe 3 kilometry wjechała z 20 sekundami zapasu.

Ostatecznie jednak to ekipy sprinterskie okazały się górą. Doścignęły Cerny’ego i pozostałą „piątkę” na ostatnim kilometrze. Ponownie finisz był bardzo techniczny i jeśli ktoś wjechał na dalszej pozycji w ostatni zakręt mógł pożegnać się z myślą o zwycięstwie.

Idealnie rozprowadzony Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo) po raz drugi w tym wyścigu sięgnął po wygraną. Wyprzedził Timothy’ego Duponta (Verandas Willems Cycling Team) i Matteo Pelucchiego (IAM Cycling).

Maciej Paterski zameldował się na 31. pozycji i w klasyfikacji generalnej plasuje się na najwyższym miejscu spośród “pomarańczowych” – 16., ze stratą 26 sekund.