Aktualności

Tour of Croatia: De la Parte trzeci na „królewskim etapie”

Victor de la Parte zajął trzecie miejsce na „królewskim etapie” Tour of Croatia, a w czołowej „10” uplasował się również drugi z „pomarańczowych”, Felix Grossschatner. Obaj plasują się w pierwszej „5” klasyfikacji generalnej. 

To był bardzo ciężki etap, ale drużyna spisała się znakomicie od samego startu. Wiedziałem, że ostatni podjazd odpowiada mojej charakterystyce, ponieważ był długi i stromy. Pokonywałem go jednak po raz pierwszy w życiu i być może moje próby ataku miały miejsce w złych momentach, a potem za to zapłaciłem. Nie byłem w stanie podążyć za Zoidlem, gdy ten zaatakował w końcówce. Był po prostu za mocny – opowiada Victor de la Parte. 

Przed startem ustaliśmy, że to Felix będzie liderem naszej ekipy na ten etap, gdyż to on był wyżej w klasyfikacji generalnej i nie miał strat czasowych do głównych faworytów. Podczas wspinaczki czułem się jednak bardzo dobrze i wspólnie uznaliśmy, że to ja mam dziś większe szansę na czołową lokatę. Ostatecznie obaj pojechaliśmy dobry wyścig, zajmując miejsca w pierwszej „10” i awansując do czołowej „5” w generalce.

Jutro jest bardzo ważny dzień. Wierzę, że mamy silną ekipę do jazdy drużynowej i stać na odrobienie strat oraz walkę o podium.

Bardzo się cieszę, że wreszcie udało się wywalczyć dobry wynik dla drużyny. Na początku sezonu czułem się mocny, jednak w Ruta del Sol zachorowałem i nie byłem w stanie w pełni wykorzystać dobrej dyspozycji. Teraz jednak wracam do wysokiej formy i mam nadzieję, że będzie ona najwyższa na kolejne prestiżowe etapówki, takie jak Tour de Suisse, czy też Tour de Pologne.

Był to najkrótszy, ale jednocześnie najtrudniejszy etap Tour of Croatia. Liczył tylko 122 kilometrów, ale spora część tego dystansu prowadziła po wzniesieniach. Na koniec zaserwowano kolarzom 22-kilometrowy podjazd do Ucka, na szczycie którego zlokalizowana była meta.

W głównej ucieczce jechało 8 kolarzy: Artem Ovechkin (Gazprom-RusVelo), Scott Davies (Team Wiggins), Alessandro Tonelli (Bardiani – CSF),  Daniel Turek (Cycling Academy Team), Brecht Dhaene (Verandas Willems Cycling Team), Enger Sondre Holst (IAM Cycling), Javier Megias (Team Novo Nordisk) i Domen Novak (Adria Mobil).

Przez pewien czas do czołówki próbował się przebić Adrian Honkisz. Jechał on w grupie pościgowej, ale ostatecznie postanowił odpuścić i wrócić do peletonu.

50 kilometrów przed metą przewaga ucieczki wynosiła 2 minuty, a u podnóża decydującego wzniesienia grupka miała już tylko 30 sekund zapasu.

Ekipa CCC Sprandi Polkowice rozpoczęła podjazd jadąc na czele peletonu, a mocne tempo przez nią nadawane mocno przerzedziło stawkę. Zeszłoroczny zwycięzca, Maciej Paterski wykonał ogromną pracę i jako pierwszy doścignął ucieczkę, ok. 18 kilometrów przed szczytem.

Po selekcji Paterskiego w czołowej grupie pozostało już tylko 25 zawodników – wśród nich było dwóch kolarze CCC Sprandi Polkowice – Victor de la Parte i Felix Grossschartner. Obaj wyglądali mocno i obaj próbowali rozerwać stawkę krótkimi przyspieszeniami.

Gdy do końca pozostały 3 kilometry Riccardo Zoidl (Trek – Segafredo) wyprowadził decydujące uderzenie. Zaatakował i na jego kole zdołali się utrzymać tylko Victor de la Parte oraz Matija Kvasina (Synergy Baku Cycling Project). Jesper Hansen (Tinkoff) i Radoslaw Rogina (Adria Mobil) spróbowali przeskoczyć do czołówki i udało się to tylko temu pierwszemu. Jednak nie na długo.

Tuż przed ostatnim kilometrem Zoidl wyskoczył jeszcze raz. De la Parte ponownie chciał za nim podążyć, jednak po tak ciężkim etapie nie był już w stanie. Austriak wjechał na szczyt jako pierwszy, a 28 sekund za nim zameldował się nowy lider, Kvasina oraz De la Parte, który tym samym wywalczył dla CCC Sprandi Polkowice pierwsze miejsce na „pudle” w sezonie 2016, w wyścigu UCI. Również Felix Grossscharnter zaprezentował wysoką formę, przyjeżdżając na 7.miejscu.

„Pomarańczowy duet” zajmuje teraz odpowiednio 4. i 5.miejsce w klasyfikacji generalnej (ze stratą 53 i 56 sekund). Jutrzejsza jazda drużynowa na czas będzie niezwykle istotna dla polskiej ekipy, gdyż w przypadku odrobienia 27 sekund do Adria Mobil, De la Parte może awansować na trzecie miejsce.