Aktualności

Tour of Croatia: Etap królewski dla Paterskiego

Kolarze CCC Sprandi Polkowice zdominowali królewski etap Tour of Croatia, kończący się 22-kilometrowym podjazdem (śr. nachylenie – 6,3%). Triumfował Maciej Paterski, a w pierwszej „10” było aż czterech „pomarańczowych.

Maciej Paterski sięgnął po zwycięstwo po imponującej ucieczce. Uformowała się ona po serii licznych ataków, podziałów w peletonie, spowodowanym nie tylko mocnym tempem, ale też deszczem i niesprzyjającą pogodą. Grupka liczyła 12 kolarzy i poza Paterskim jechał w niej także m.in. Kamil Gradek (ActiveJet), Radoslav Rogina (Adria Mobil), Jordi Simon (Ecuador) i Antonio Parrinello (d’Amico – Bottecchia).

Uciekinierzy powoli powiększali przewagę, ale nigdy nie przekroczyła ona 3 minut. Im bliżej było finałowego wzniesienia, tym ucieczka bardziej się kurczyła. Gdy dojechała do podnóża, liczyła już tylko trzech kolarzy – Paterski, Rogina i Simon, a ich zapas wynosił niewiele ponad minutę.

Dla triumfatora etapowego tegorocznego Wyścigu dookoła Katalonii było to wystarczająco dużo, by dowieźć prowadzenie do samej mety. Zostawił za sobą współtowarzyszy ucieczki i kontynuował solową wspinaczkę. Pomimo prawie 200 kilometrów w odjeździe zameldował się na szczycie jako pierwszy z przewagą 18 sekund nad drugim Primozem Roglicem (Adria Mobil).

Na 3. miejscu, z 33-sekundową stratą, przyjechał Sylwester Szmyd, który potwierdził dobrą dyspozycję przed majowym Giro d’Italia. Miejsca w pierwszej dziesiątce wywalczyli także Branislau Samoilau i Marek Rutkiewicz, którzy uplasowali się odpowiednio na 6. i 10. Pozycji.

Maciej Paterski objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej i będzie go bronił na kolejnych dwóch, stosunkowo płaskich odcinkach. Przystąpi do nich również jako lider w klasyfikacji punktowej i górskiej.

Wyniki 3.etapu Tour of Croatia, NP Plitvice – Učka, 228km

1. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice)

2. Primoz Roglic (Adria Mobil)

3. Sylwester Szmyd (CCC Sprandi Polkowice) 0:33

6. Branislau Samoilau (CCC Sprandi Polkowice) 1:20

10. Marek Rutkiewicz (CCC Sprandi Polkowice) 3:26

11. Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice) 3:44

41. Bartłomiej Matysiak (CCC Sprandi Polkowice) 18:29

51. Jarosław Marycz (CCC Sprandi Polkowice) 24:10

56. Adrian Kurek (CCC Sprandi Polkowice) 26:21