Aktualności

Tour of Croatia: Kraksa Ponziego, Paterski 16.

Pechowo rozpoczął się dla “pomarańczowych” wyścig Tour of Croatia. Na 1. etapie w kraksie leżał Simone Ponzi, który miał być głównym sprinterem ekipy na płaskie odcinki. Pod jego nieobecność, Maciej Paterski był najszybszym kolarzem drużyny na mecie.

Zmagania w Chorwacji zostały otwarte płaskim, ale wyjątkowo długim etapem, liczącym 235 kilometrów (plus 10km startu honorowego). Dystans ten nie przeraził jednak 4 uciekinierów. Alexey Kurbatov (Gazprom-RusVelo), Matej Drinovec (Adria Mobil), Guillaume Boivin i Guy Sagiv (Cycling Academy) oderwali się niedługo po starcie. Mając na uwadze długi dzień „na siodełku”, peleton pozwolił grupce na uzyskanie dużej, ok. 11-kilometrowej przewagi.

Mniej więcej 80 kilometrów przed metą doszło w grupie zasadniczej do kraksy, w której ucierpiał Włoch, Simone Ponzi. Po upadku trzymał się on za lewy obojczyk i od razu został przetransportowany do szpitala w celu wykonania prześwietlenia. Jest to ogromne osłabienie dla ekipy CCC Sprandi Polkowice, gdyż w Chorwacji rozegranych zostanie kilka płaskich etapów, a 29-letni zawodnik jest jednym z najszybszych w tym wyścigu.

Grupy sprinterskie w odpowiednim momencie przyspieszyły i doścignęły trzech atakujących 16 kilometrów przed końcem. Wtedy na czele pozostał tylko ambitnie jadący Boivin. Zaatakował on wcześniej solo i został wchłonięty gdy do mety pozostały jedynie 3 kilometry.

Zgodnie z oczekiwaniami etap rozstrzygnął się po masowym sprincie. Najlepiej w ostatni zakręt wszedł Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo) i pokonał on Marka Cavendisha (Dimension Data). Trzeci był Timothy Dupont (Verandas Willems Cycling Team).

Jako pierwszy z kolarzy CCC Sprandi Polkowice, zawody ukończył Maciej Paterski, który był 16.