Aktualności

Tour of Croatia: Kump 6. na otwarcie

Marko Kump wywalczył dla CCC Sprandi Polkowice kolejne już w tym sezonie miejsce w czołowej „10”, meldując się na 6.miejscu, na etapie otwierającym zmagania Tour of Croatia.

Info: Etap 1., 17 kwietnia, Osijek – Koprivnica, 227km

Trasa: pofałdowana/płaska

Wyścig Tour of Croatia nie rozpoczął się dla kolarzy zbyt przyjemnie. Do pokonania na 1.etapie mieli aż 227 kilometrów i większość tego odcinka pokonywana była w deszczu. Takie warunki nie przeraziły 4 śmiałków, którzy oderwali się niedługo po starcie i później wypracowali blisko 6-minutowy zapas. Peleton nie był zbyt przejęty taką różnicą i spokojnie kontrolował sytuację na trasie, tym bardziej, że dystans był tego dnia bardzo długi.

Ostatni z dościgniętych uciekinierów, został wchłonięty przy wjeździe na finałową, 9-kilometrową rundę. Była ona dosyć nerwowa i niebezpieczna, za sprawą padającego deszczu i śliskich dróg. „Pomarańczowi” jechali przez jej większość z przodu grupy zasadniczej, trzymając dobrą pozycje dla swojego lidera na ten etap, Marko Kumpa.

Słoweniec ostatecznie finiszował w Koprivnicy na 6.miejscu, ustępując zwycięzcy etapowemu Niccolo Bonifazzio (Bahrain Merida Pro Cycling Team). Andrea Guardini (Bardiani-CSF) był 2., a Eduard Grosu (Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini) 3.

Bardzo ważne było to, by jechać na decydującej rundzie z przodu peletonu i przez długi czas ten plan udało się realizować. Niestety ok. 3 kilometry przed metą straciliśmy dobre pozycje, a ja straciłem z wzroku Pawła Franczaka. W ostatni zakręt, ok. 1 przed kreską wszedłem z pewną stratą do sprinterów walczących o zwycięstwo etapowe. 500 metrów dalej zdołałem wrócić do gry, ale potem zabrakło już, by powalczyć o wygraną. Ekipa była dziś silna, ja też czułem się bardzo dobrze, więc z optymizmem patrzę na kolejne, sprinterskie etapy.