Aktualności

Tour of Croatia: Paterski 10. na 2. etapie

Maciej Paterski zajął 10. miejsce na 2. etapie Tour of Croatia. Lider wyścigu i wczorajszy zwycięzca etapowy, Grega Bole miał defekt w końcówce i był wykluczony z walki o ponowny triumf.

204-kilometrowy odcinek z Šibenika do Zadaru, był typowym sprinterskim etapem. Po początkowych, bardzo aktywnych 30 kilometrach, dwuosobowa grupka wyłoniła się na czele. Jechali w niej Stef Van Zummeren (Verandas Willems) i Taco van den Hoorn (Join’s – De Rijke). Duet uzyskał ponad 4-minutową przewagę, która kontrolowana była przez peleton, prowadzony przez CCC Sprandi Polkowice.

Uciekinierzy zgodnie współpracowali, ale moc grupy zasadniczej była po prostu zbyt duża. Odjazd został skasowany 26 kilometrów przed metą. W dalszej części wyścigu nikt nie był w stanie oderwać się od stawki i na dwie, finałowe, 5-kilometrowe rundy w Zadarze wszyscy wjechali razem.

Końcowe kilometry były bardzo kręte i wąskie. Peleton bardzo mocno się rozciągnął, a kolarze CCC Sprandi Polkowice starali się utrzymać na czele, by z jak najlepszej pozycji przystąpić do sprintu. Inne ekipy również miały podobny plan, więc im bliżej było mety, tym więcej było chaosu i mniej miejsca w czołówce. Wielu kolarzy próbowało się przedostać na czoło grupy, przez co zawodnicy polkowickiej ekipy stracili dobre „miejscówki”.

Na decydującym odcinku, gumę złapał lider wyścigu, Grega Bole. Z powodu defektu nie mógł wziąć udziału w sprincie (nie stracił jednak czasu w klasyfikacji generalnej, gdyż zgłosił defekt w strefie ochronnej) . Pod jego nieobecność o dobry wynik na mecie walczyli Maciej Paterski i Bartłomiej Matysiak. Niestety na finałową prostą wjechali na dalszych pozycjach. Paterski przeciął kreskę jako 10., a wygrał Mark Kump (Adria Mobil). Tuż za nim zameldował się Paweł Franczak (ActiveJet) oraz Roman Maikin (RusVelo).

Grega Bole stracił koszulkę lidera na rzecz zwycięzcy etapowego. Kump przejął także koszulkę lidera klasyfikacji punktowej.

Jutro królewski, 228-kilometrowy etap, z bardzo długą, 22-kilometrową wspinaczką na metę.

Wyniki 2. etapu Tour of Croatia, Šibenik – Zadar, 204

1. Marko Kump (Adria-Mobil)

2. Paweł Franczak (ActiveJet Team)

3. Roman Maikin (RusVelo)

10. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice)

19. Bartłomiej Matysiak (CCC Sprandi Polkowice)

20. Jarosław Marycz (CCC Sprandi Polkowice)

24. Marek Rutkiewicz (CCC Sprandi Polkowice)

32. Sylwester Szmyd (CCC Sprandi Polkowice)

63. Branislau Samoilau (CCC Sprandi Polkowice)

116. Adrian Kurek (CCC Sprandi Polkowice) 0:43

121. Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice) 0:00