Aktualności

Tour of Croatia: Paterski obronił koszulkę lidera, Matysiak 11. na etapie

Po czwartym etapie Tour of Croatia, wciąż w pierwszej „10” klasyfikacji generalnej jest aż pięciu kolarzy CCC Sprandi Polkowie, a koszulka lidera należy do Macieja Paterskiego. Najlepszym na przedostatnim odcinku wyścigu był Dimitri Claeys.

Belg wygrał sprint z 4-osobowej ucieczki, która powstała w pierwszej godzinie ścigania. Do jej uformowania potrzebnych było wiele ataków i przetasowań w czołówce. Gdy sytuacja się uspokoiła na czele jechali Claeys, Gaetan Bille (obaj Verandas Willems Cycling Team), Paweł Bernas (ActiveJet) i Jure Golcer (Team Felbermayr – Simplon Wels).

Ich maksymalna przewaga wyniosła w początkowej fazie etapu prawie 6 minut. Później zaczęła maleć, ale nie na tyle szybko, by peleton mógł być pewien doścignięcia grupki. CCC Sprandi Polkowice, jako drużyna lidera, jechała z przodu grupy, by zapewnić bezpieczeństwo Maciejowi Paterskiemu i kontrolowała sytuację. „Pomarańczowi” nie musieli angażować się jednak w mocną pogoń, gdyż czwórka uciekinierów miała spore straty w generalce i nie stanowiła większego zagrożenia w kontekście końcowej klasyfikacji. Inne grupy, które miały w swoich szeregach sprinterów, nadawały tempo w peletonie.

10 kilometrów przed metą różnica wciąż wynosiła ok. półtorej minuty i czołówka mogła zacząć rozgrywać w głowie finałowy sprint. Na ostatnią prostą wjechała ze stosunkowo bezpieczną przewagą, a w decydującym pojedynku najlepszy okazał się Claeys, który miał do pomocy kolegę z ekipy i skrzętnie to wykorzystał (Bille finiszował jako 3.). Drugi był Bernas.

Najwyżej z CCC Sprandi Polkowice, sklasyfikowany został Bartłomiej Matysiak, na 11. miejscu.

Maciej Paterski utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej, a czterech kolegów z ekipy zachowało pozycję w pierwszej „10” – Sylwester Szmyd jest 3., Branislau Samoilau 6., Marek Rutkiewicz 9., a Grega Bole 10.

Wyniki 4. etapu Tour of Croatia, Pula – Umag, 152km

1. Dimitri Claeys (Verandas Willems Cycling Team)

2. Paweł Bernas (ActiveJet)

3. Gaetan Bille (both Verandas Willems Cycling Team)

11. Bartłomiej Matysiak (CCC Sprandi Polkowice)

20. Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice)

21. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice)

26. Marek Rutkiewicz (CCC Sprandi Polkowice)

33. Branislau Samoilau (CCC Sprandi Polkowice)

38. Adrian Kurek (CCC Sprandi Polkowice)

43. Sylwester Szmyd (CCC Sprandi Polkowice)

66. Jarosław Marycz (CCC Sprandi Polkowice) 0:54