Aktualności

Tour of Croatia: Paterski w top 15 na 2. etapie

Maciej Paterski zajął miejsce w czołowej “15” na najdłuższym etapie Tour of Croatia. Wygrał go Mark Cavendish (Dimension Data).

Po wyjątkowo długim, 235-kilometrowym otwarciu wyścigu, kolarze musieli się zmierzyć z jeszcze dłuższym i trudniejszym etapem. Drugiego dnia rywalizacji do pokonania było aż 240 kilometrów (plus 10km startu honorowego), a na trasie było kilka krótszych wzniesień.

6 zawodników zdecydowało się na udział w ucieczce. Jechali w niej Łukasz Bodnar (Verva ActiveJet), Nicola Boem (Bardiani – CSF), Kevin De Mesmaeker (Team Novo Nordisk), Joshua Hunt (One Pro Cycling), Aviv Yechezkel (Cycling Academy Team) i Johannes Schinnagel (Team Felbermayr – Simplon Wels). Pomimo ogromnego dystansu, peleton nie pozwolił atakującym odjechać zbyt daleko i przewaga nigdy nie przekroczyła 5 minut.

Grupa zasadnicza przez długi czas utrzymywała różnicę na stałym poziomie, aż w końcu doścignęła prawie cały odjazd ok. 20 kilometrów przed metą. Prawie, gdyż Boem postanowił się nie poddawać i zaatakował solo. Jego próba została skasowana 8 kilometrów przed końcem przez ok. 50-osobową grupę, przedzieloną po niewielkiej kraksie.

Finałowy fragment prowadził po krętych ulicach nadmorskiej miejscowości Split. Dodatkowo ronda i wysokie tempo sprawiły, że grupa podzieliła się i rozciągnęła jeszcze bardziej i kluczowe było właściwe wejście w ostatni zakręt. Najlepiej zrobił to Mark Cavendish (Dimension Data) i po wczorajszym 2.miejscu, dziś sięgnął po wygraną. Drugi był lider, Giacomo Nizzolo (Trek – Segafredo), a trzeci ostatni rozprowadzający Cavendisha, Mark Renshaw.

Maciej Paterski ponownie był najwyżej sklasyfikowanym kolarzem CCC Sprandi Polkowice, zajmując 14.lokatę. Poza nim w pierwszej grupie, bez strat czasowych, przyjechali również Łukasz Owsian i Felix Grossscharter. 51 sekund stracili Victor de la Parte, Marcin Mrożek i Adrian Honkisz.