Aktualności

Tour of Croatia: Paterski wygrywa ostatni etap i generalkę

Zawodnicy CCC Sprandi Polkowice zakończyli ściganie w Tour of Croatia w wielkim stylu. Maciej Paterski sięgnął po etapowy triumf i został zwycięzcą końcowej klasyfikacji. Dodatkowo w czołówce generalki uplasowało się aż 5 kolarzy polkowickiej grupy. Podopieczni Piotra Wadeckiego wygrali wszystkie klasyfikacje, poza młodzieżową.

Jestem zadowolony ze swojej dyspozycji i koledzy z drużyny mogą byc także zadowoleni ze swojej. Pomimo braku ekip World Tour w tym wyścigu dla nas była to bardzo ciężka impreza. Każdy patrzył na nas, a wyścig był trudniejszy do kontrolowania. Dzisiaj końcówka bardzo mi pasowała i dzieki chłopakom wyszło super. Mam nadzieje, że ten wyscig to dobry prognostyk przed Giro – powiedział szczęśliwy zwycięzca, Maciej Paterski.

Odcinek finalizujący zmagania liczył 177 kilometrów i kończył się rundami po ulicach Zagrzebia. Etap rozegrał się według tradycyjnego scenariusza i rozpoczął od licznych prób odjazdu. W wyniku tych starań, na czele uformowała się 8-osobowa grupka, bez reprezentanta „pomarańczowych”. Peleton pilnował jej przewagi, by nie powtórzyła się sytuacja z wczorajszego odcinka, gdy ucieczka dotarła do mety.

Ekipa CCC Sprandi Polkowice była jedną z tych grup, które nadawały tempo i w znacznym stopniu przyczyniła się do skasowania odjazdu. Na brukowanych, krętych rundach w Zagrzebiu doszło do kolejnych akcji i z przodu powstała następna 8-osobowej grupka – tym razem jechało w niej aż trzech zawodników z polkowickiej drużyny – lider wyścigu Maciej Paterski, a także Marek Rutkiewicz i Grega Bole.

Paterski przyspieszył na krótkim wzniesieniu prowadzącym po bruku do mety i nie dał się doścignąć rywalom. Po raz drugi w tym wyścigu okazał się najlepszy na mecie, zapewniając sobie zwycięstwo w końcowym zestawieniu. W Zagrzebiu wyprzedził Felixa Groschartnera (Team Felbermayr – Simplon Wels) i Romana Maikina (RusVelo). Na 7. i 8. pozycji finiszowali Marek Rutkiewicz i Grega Bole.

Maciej Paterski obronił pozycję lidera wyścigu i został triumfatorem Tour of Croatia. Wygrał także klasyfikację punktową oraz górską. Grupa CCC Sprandi Polkowice wygrała klasyfikację drużynową, a czterech jej kolarzy, poza Paterskim, zakończyło zmagania w pierwszej „10” w indywidualnym zestawieniu – Sylwester Szmyd stanął na podium i był 3., Branislau Samoilau zajął 6., Rutkiewicz 9. a Grega Bole 10. lokatę.

Wyniki 5. etapu, Sveti Martin – Zagreb, 177km

1. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice)

2. Felixa Groschartnera (Team Felbermayr – Simplon Wels)

3. Roman Maikin (RusVelo)

7.Marek Rutkiewicz (CCC Sprandi Polkowice)

8. Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice)

16. Sylwester Szmyd (CCC Sprandi Polkowice)

17. Jarosław Marycz (CCC Sprandi Polkowice)

21. Bartłomiej Matysiak (CCC Sprandi Polkowice)

27. Branislau Samoilau (CCC Sprandi Polkowice)

78. Adrian Kurek (CCC Sprandi Polkowice)

Końcowa klasyfikacja generalna

1. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice)

2. Primoz Roglic (Adria Mobil) 1:01

3. Sylwester Szmyd (CCC Sprandi Polkowice) 1:18

6. Branislau Samoilau (CCC Sprandi Polkowice) 2:17

9. Marek Rutkiewicz (CCC Sprandi Polkowice) 4:09

10. Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice) 4:23

35. Bartłomiej Matysiak (CCC Sprandi Polkowice) 19:54

45. Jarosław Marycz (CCC Sprandi Polkowice) 27:21

50. Adrian Kurek (CCC Sprandi Polkowice) 30:00