Aktualności

Tour of Hainan: Kurek szukał szansy w odjeździe

Adrian Kurek po raz kolejny zasygnalizował aktywną jazdę w Tour of Hainan, meldując się w ucieczce dnia, na 7. etapie. Dwóch innych kolarzy CCC Sprandi Polkowice było widocznych na finiszu, kończąc zmagania w czołowej „15”.

Etap 7.był drugim najkrótszym w tegorocznej edycji wyścigu. Liczył 127 kilometrów, na których znajdowały się dwa podjazdy (kat.3 i kat.2). Zlokalizowane były one jednak w początkowej fazie wyścigu. W koszulce lidera klasyfikacji górskiej do etapu przystąpił Kamil Małecki, gdyż zajmował on w zestawieniu drugie miejsce, za jadącym w żółtej koszulce lidera generalki, Alexey’a Lutsenko (Astana).

Na pierwszym premiowanym podjeździe, na 6.kilometrze uformowała się ucieczka dnia z Adrianem Kurkiem. Byli w niej także Thomas Vaubourzeix (Delko Marseille Provence KTM), Bernard Sulzberger (Drapac Professional Cycling), Taras Voropayev (Vino 4ever SKO), Guangtong Ma (Wisdom – Hengxiang Cycling Team), Mykhaylo Kononenko (Kolss BDC Team)  Anton Samokhvalov (Russia). Ostatni z nich nie spędził na czele zbyt dużo czasu, gdyż postanowił poczekać na peleton po drugiej premii górskiej.

6-osobowy odjazd wypracował ponad 3-minutową przewagę, a przez większość dnia utrzymywała się ona na ok. 2-minutowym poziomie.

Różnica zaczęła być redukowana ok. 20 kilometrów przed metą i ostatecznie Kurek został doścignięty 7 kilometrów przed końcem. Nieznacznie dłużej trwała przygoda Vaubourzeixa i Kononenko, ale oni również musieli uznać wyższość peletonu i pogodzić się z tym, że to sprinterzy powalczą o zwycięstwo.

Swoją sprinterską dominację potwierdził Max Walscheid (Giant-Alpecin), który sięgnął po czwartą wygraną w tegorocznej edycji. Tym razem jego przewaga na mecie była centymetrowa, gdyż w ostatniej chwili wysunął koło Brentonowi Jones (Drapac Professional Cycling). Trzeci był Rafael Andriato (Wilier – Southeast).

Dwóch „pomarańczowych” finiszowało w czołowej „15”, gdyż 9. był Patryk Stosz, a 11. Simone Ponzi. Branislau Samoilau utrzymał 14.lokatę w klasyfikacji generalnej, a żółtą koszulkę obronił Alexey Lutsenko (Astana Pro Team).